Izraeli vezérkari főnök: a háború új szakaszába léptünk - percről percre
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és felesége, Sara találkozott a Hamász által túszul ejtett emberek családjainak képviselőivel. "Minden lehetőséget kihasználunk és kimerítünk, hogy hazahozzuk őket" - mondta nekik Netanjahu, hozzátéve, hogy ez a háború egyik célja.
"Ez az erőfeszítés nemhogy nem állt le, hanem folytatódik, és még keményebben folytatódik" - tette hozzá a miniszterelnök: "Minden lehetőséget kihasználunk és kimerítünk, hogy hazahozzuk őket".
A szinte teljes kommunikációs áramszünet hatással volt az egészségügyi személyzet munkájára Gázában, a mentősök nem tudták elérni a sérülteket, a kórházak pedig nem tudtak kapcsolatba lépni egymással - írja a CNN.
Dr. Mohamad Al-Rayan, a Gáza központjában lévő Al Aqsa Mártírok Kórházának orvosa elmondta, hogy a mentősök késve jutottak el az izraeli légicsapások által az éjszaka folyamán megsérült emberekhez.
"A mentősök nem tudtak eljutni (a sérültekhez), mert nem volt velük kommunikáció. Volt néhány megoldás a problémára, de a helyzet nagyon nehéz és veszélyes volt. A sérültek sok órával később érkeztek a kórházba, (mivel) nem tudtuk őket gyorsan és közvetlenül elérni" - mondta.
A CNN-nek azt is elmondta, hogy a gázai kórházak is elvesztették egymással a kapcsolatot, ami még nehezebbé tette a szakorvosi műtétre szoruló betegek kórházak közötti szállítását.
Az egyiptomi külügyminisztérium szombati közleményben figyelmeztetett egy nagyszabású szárazföldi hadművelet súlyos veszélyeire, a humanitárius és a biztonsági kockázatokra. Felelőssé tette Izraelt az ENSZ-közgyűlés által pénteken elfogadott határozat megsértéséért, amely azonnali, tartós és fenntartható tűzszünetet követelt. A kairói minisztérium ismét felszólította az izraeli felet, hogy könnyítse meg a humanitárius segélyek biztonságos, maradéktalan és tartós eljuttatását a Gázai övezetbe. Hozzátette: a humanitárius tűzszünetet sürgető felszólítások és a Gázába történő bejutás megkönnyítésének az elutasítása elkerülhetetlen humanitárius katasztrófához fog vezetni, és veszélyezteti a térség biztonságát.
Szaúd-Arábia külügyminisztériuma is elítélte a palesztin civilek életét veszélyeztető, tervbe vett gázai szárazföldi hadműveletet.
A WHO szerint mély aggodalomra adnak okot a kórházak környékét érő izraeli légicsapások. A szervezet szerint a gázai övezeti kórházak máris a teljesítőképességük határán vannak a nagyszámú sebesült miatt, miközben több ezer polgári személynek is menedéket nyújtanak.
Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter megerősítette, hogy a Hamász elleni katonai műveletek előrehaladtak. "A háború új szakaszába léptünk" - mondta egy nyilatkozatában.
"Ma este megremegett a föld Gázában. Támadtunk a föld felett és a föld alatt. Minden szinten, minden helyen megtámadtuk a terroristákat. Az erőinknek adott utasítások egyértelműek: a hadművelet folytatódik, amíg új parancsot nem kapunk" - mondta.
Eli Cohen izraeli külügyminiszter az X-en közzétette, hogy utasította az izraeli diplomatákat, hogy hagyják el Törökországot a "kemény isztambuli nyilatkozatok" után.
A BBC Úgy tudja, hogy a Bait Lahia-i indonéziai kórházat a tegnap esti légicsapások során eltalálták, és egy időre leállították. A Gázai övezetben élő emberek szerint a terület legnagyobb kórháza, a gázai Shifa kórház közelében lévő utakra is csapásokat mértek.
Szergej Lavrov erről a BelTA fehérorosz állami hírügynökségnek adott interjúban beszélt, amelyet szombaton tettek közzé. "Amikor elítéljük a terrorizmust, kategorikusan elutasítjuk, hogy valaki a nemzetközi humanitárius jog normáit megsértve reagáljon a terrorizmusra, beleértve azt, hogy válogatás nélkül támadjon olyan célpontokat, ahol köztudottan polgári személyek vannak jelen, közöttük a foglyul ejtett túszok" - jelentette ki Szergej Lavrov.
Lehetetlen elpusztítani a Hamász iszlamista palesztin szervezetet - amit Izrael ígért - anélkül, hogy elpusztítanák Gázát a civil lakosainak többségével együtt - tette hozzá az orosz külügyminiszter. "Ha Gázát lerombolják és a 2 millió lakosát elűzik, mint ahogyan egyes izraeli és külföldi politikusok javasolják, ez több évtizedes, ha nem évszázados katasztrófához vezet" - figyelmeztetett Szergej Lavrov.
A gázai határ közelében az egykor több száz izraeli tankkal, páncélozott személyszállító járművel és buldózerrel teli felvonulási területek nagyrészt kiürültek - írja a CNN. A logisztikai támogató járművek és páncélozott személyszállító járművek Gáza felé áramlottak.
Eközben más harckocsik észak felé haladtak, visszatérve ugyanezen, a határtól északra fekvő felvonulási területekre a gázai éjszakai heves harcok után.
Ezeket a jeleneteket figyelte meg a CNN szombat reggel, több mint 12 órával azután, hogy Izrael megkezdte az általa "kiterjesztett szárazföldi hadműveletnek" nevezett műveletet Gáza északi részén.
"Épületek és házak százai semmisültek meg teljesen, és több ezer további otthon is megrongálódott" - mondta Mahmúd Basszal, a Hamász iszlamista szervezet ellenőrzése alatt álló terület polgári védelmi szóvivője az AFP hírügynökségnek. Az éjszakai intenzív bombázás után nem lehet ráismerni Gáza városra és az északi kormányzóságokra - tette hozzá.
Az AFP által közölt szemtanúi beszámoló szerint a legsúlyosabb izraeli bombázás az éjszaka két kórház, a gázai al-Sifa és az indonéz adományokból felépült intézmény körüli területekre összpontosult az övezet északi részén.
Néhány órával az éjszakai bombázások megkezdése előtt az izraeli hadsereg azzal vádolta meg a Hamászt, hogy "kórházakból folytat háborút" és "élő pajzsként" használja a lakosságot, amit azonban az iszlamista szervezet kategorikusan tagad.
Eközben a palesztin fegyveresek továbbra is támadják rakétákkal az övezethez közeli izraeli településeket a hadsereg közlése szerint. Emiatt gyakran megszólalnak a légoltalmi szirénák ezeken a helyeken. Az Izrael déli szegletében fekvő, tengerparti Zikim falura mért támadás elkövetőjeként jelentkezett a Hamász fegyveres szárnya, az Izzedín el-Kasszám Brigádok.
Recep Tayyip Erdogan török elnök felszólította szombaton Izraelt, hogy állítsa le a Gázai övezet támadását. Izrael "azonnal hagyja abba ezt az őrületet"! - követelte a politikus. Az államfő az X-en közzétett üzenetében azt írta:
"Izrael az éjjel fokozta a Gázai övezet bombázását, amely ismét nők, gyermekek, ártatlan civilek ellen irányult, és még súlyosabbá tette a humanitárius válságot. Izraelnek azonnal fel kell hagynia ezzel az őrültséggel, le kell állítania a támadásait".
Erdogan egyúttal felszólította pártja (Igazság és Fejlődés Pártja/AKP) szombat esti isztambuli nagygyűlésének résztvevőit, hogy adjanak hangot kiállásuknak a palesztin nép mellett az Izrael általi üldöztetéssel szemben.
A török államfő bejelentette, hogy maga is részt vesz ezen a palesztinok melletti nagygyűlésen a régi Atatürk repülőtéren.
Erdogan az elmúlt napokban egyre hevesebben bírálta Izraelt a Gázai övezet elleni támadásai miatt, amelyekkel az övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-i kegyetlen, izraeli adatok szerint ezernégyszáz ember halálát okozó támadását torolja meg. Először még önmérsékletre szólította fel a feleket, de a gázai kórházat érő múlt heti rakétacsapás után, amelyet ő Izraelnek tulajdonít, megváltoztatta a hozzáállását, népirtásnak nevezte azt, és ezt az ítéletét azóta sem vizsgálta felül.