Izrael: átlépte a 900-at a halottak száma, megszólalt Netanjahu - élő tudósítás
A Gázai övezet és Egyiptom közötti rafahi határátkelőt részben lezárták egy közeli izraeli csapást követően - közölték egyiptomi biztonsági források a Reuters hírügynökséggel. Rafah az egyetlen átkelő a Gázai övezet lakosai számára az övezetbe be- és az onnan való kiutazáshoz, miután Izrael lezárta határátkelőit. Az átkelőt azóta újra megnyitották, de csak a humanitárius segítség számára.
Humza Yousaf skót miniszterelnök hétfőn közölte, hogy feleségnek szülei a Gázai övezetben rekedtek a területet uraló Hamász iszlamista szervezet Izrael elleni támadása után, és egyelőre nincs garancia arra, hogy el tudják hagyni a térséget - írja az MTI. Yousaf felesége, Nadia El-Nakla palesztin szülők gyermekeként született a skóciai Dundee városában, és a helyi egyetemen szerzett pszichoterápiai diplomát.
Az Izrael ellen indított terrorhadjárat kezdete óta először tartott nemzetközi sajtótájékoztatót az izraeli külügyminiszter, aki megköszönte az európai kiállást és szolidaritást.
Ugyanakkor a több mint 900 izraeli halálos áldozattal és sok ezer sebesülttel járó terrorhadjáratért a Hamász mellett Iránt is felelősnek nevezte a szóvivő.
Egyúttal figyelmeztette a libanoni Hezbollahot is, mondván „ne próbálják megtudni azt, mire vagyunk képesek”.
Részletekről itt olvashat.
Az izraeli média mentőmunkásokra hivatkozva arról számol be, hogy legalább 100 holttestet találtak Be'eriben. Be'eri mintegy 20 kilométerre van a gázai határtól, és ez volt az egyik első hely, ahová a Hamász fegyveresei behatoltak, és szombaton izraelieket ejtettek túszul - írja a BBC. A Hamász fegyveresei és az izraeli hadsereg közötti összecsapások folytatódtak a településen.
Az izraeli események kapcsán gyors intézkedésre volt szükség. A háború kitörése azt is jelentette, hogy törlésre kerültek a repülőjáratok, és az Izraelben tartózkodó magyar artistáknak óvóhelyen kellett tölteniük az éjszakát
– olvasható a Fővárosi Nagycirkusz Facebook-oldalán.
Mint fogalmaznak, Horváth Judit, Dobos Richárd, René Casselly és Csanády Bernát nehéz órákat élt meg, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ azonnal az artisták segítségére sietett. Külügyminisztériumi bejelentést tettek, konzuli segítséget kértek a négy artistának, akik ez idő tájt épp Izraelben tartózkodtak. Végül mentesítő járattal tudták elhagyni az országot - írja a 168 Óra.
Az izraeli nagykövetség szóvivője a CBS amerikai hírcsatornának elmondta, hogy az Izrael elleni támadásokban meghaltak száma már 900-ra emelkedett.
Sir Ephraim Mirvis, Nagy-Britannia és a Nemzetközösség egyesült héber gyülekezeteinek főrabbija kijelentette, hogy a brit zsidók "egyek" Izrael népével. A Downing Street előtt tartott virrasztáson úgy fogalmazott, hogy "most vállvetve állunk mellettetek".
Az izraeli légierő végrehajtotta az egyik "eddigi legnagyobb légicsapást a Hamász ellen a Gázai övezetben" - közölte az izraeli hadsereg. Az Izraeli Védelmi Erők a közösségi médiában közzétett bejegyzésében közölte, hogy csak ma legalább 2400 Hamász-célpontra mértek csapást - írja a BBC.
A Duna-parti holokauszt-emlékműnél fejezik ki szolidaritásukat a Hamász által megtámadott Izraellel kedden kora este. A HitRádió és a Hetek által szervezett akció szervezői azzal indokolták a tüntetés szükségességét, hogy szerintük a holokauszt óta nem érte a zsidó népet ilyen gonosz támadás.
„A Hamasz kegyetlen terroristái a náci különítményekre emlékeztető módon mészárolták válogatás nélkül a bekerített fiatalokat, nőket és gyerekeket” – fogalmaztak, hozzátéve: „Egyetlen jó érzésű ember sem maradhat csendben az ilyen aljas és bestiális tömeggyilkosságok láttán. Elítéljük a palesztin terrort és kiállunk Izrael mellett!”
A szolidaritási akció helyszíne: A Duna-parti cipőknél, Budapest, Id. Antall József rkp., 1054, időpontja: kedd, 18:30, az esemény linkje itt érhető el.
Az ENSZ menekültügyi ügynökségének vezetője arra figyelmeztetett, hogy a gázai konfliktus a térségen túlra is átterjedhet. Filippo Grandi hozzátette, hogy ez "súlyos instabilitást hozhat a feszültségektől már amúgy is sújtott térségbe", és "egy újabb nagyon veszélyes darabot jelent a globális válságok egyre növekvő mozaikjában".
Grandi hozzátette, hogy ha ezeket a válságokat nem kezelik bátran, akkor az "a világbéke végét jelenti".