Hirdetés
Itthon

Gazdasági csodát tenne a kormány a választási év előtt, de mit mondanak a szakértők?

ATV.hu

Óriási lendületet vesz a gazdaság, 2025-ben a növekedés 3-6 százalék között lesz – egyebek közt erről beszélt Orbán Viktor az állami rádióban. A növekedéshez Nagy Márton szerint mozgósítani kell a belső munkaerőpiacokat is, a foglalkoztatási rátát 2030-ig 85 százalékra kell emelni. Egy munkaerőközvetítő cég vezetője szerint ez nem lesz egyszerű feladat.

Hirdetés

„Óriási lendületet fogunk adni a magyar gazdaságnak” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök pénteken az állaami rádióban. Ehhez a kormány a megfizethető lakhatásra, az egymilliós jövedelemre és munkáshitelre, illetve a vállalatok méretugrására fókuszál. A miniszterelnök szerint mindez 3-6 százalékos gazdasági növekedést eredményez majd.

„Ezt még nem fogjuk látni ebben a negyedévben, sőt még a negyedik negyedévben sem. Mert itt a növekedés valahol egy és két százalék között lesz, de a következő év, 2025 első évében, ott óriási lendületet fogunk venni” – mondta a miniszterelnök

A növekedéshez a nemzetgazdasági miniszter szerint fontos az is, hogy továbbra is kitartsanak a munkaalapú gazdaság mellett. „Fel kell tárni a munkaerőpiaci tartalékokat, és a foglalkoztatási rátát tovább kell emelni, a 20-64 éves kategóriában 85 százalék közelében, ami most 81 százalék körül van, tehát van még mit tenni” – hangsúlyozta Nagy Márton. A tárcavezető hozzátette: a 85 százalékos foglalkoztatottság 2030-ig könnyűszerrel elérhető.

Az egyik munkaerőközvetítéssel foglalkozó cég kereskedelmi igazgatója viszont azt mondta, ez nem olyan egyszerű, hiszen egyre nehezebben mozgósíthatók az inaktív emberek, ráadásul 2030-ra a digitalizáció még nagyobb szerepet kap a munkaerőpiacon is.

„Azok, akiknek a munkája kiváltható, mert repetitív vagy olyan feladat, aminek a kiváltására már alkalmasak ezek a technológiák, ha nem kapnak átképzést, elveszíthetik az állásukat. Annak érdekében, hogy minél több ember foglalkoztatva legyen, fontos az, hogy felnőttképzésben forrást biztosítsunk, másrészt ösztönözzük mind a cégeket, mind a munkavállalókat arra, hogy egyfajta élethosszig tartó tanulásban vegyenek részt” – szögezte le Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója. 

A magyarok átlagkeresete tavaly a 4. legalacsonyabb volt az Európai Unióban. Ehhez képest Orbán Viktor egy hete már azt mondta: milliós átlagbért és havi ezer eurós minimálbért szeretne. „Két-három éven belül el akarunk jutni oda. Ez lehetséges” – mondta a miniszterelnök.

Nagy Márton viszont távolabbi céldátumot tűzött ki a kormányfő által említett bérekkel kapcsolatban. „2028-ra lehet ezer eurós minimálbér, ez 400 ezer forintot jelent, ezt könnyű kihozni, nem kell hozzá erőfeszítéseket tenni. Azt gondolom, ez nem olyan ambiciózus cél, és egymillió forintos átlagkereset. Nagyon fontos a szó, átlagkeresetről van szó” – fogalmazott a nemzetgazdasági miniszter.

Közben a kormány célként tűzte ki azt is, hogy a „Demján Sándor programmal” segíti a kisvállalkozókat is. A VOSZ főtitkára Híradónknak elmondta: ez a Széchenyi kártya program további fejlesztését, tőkeprogramot, és olyan támogatási rendszereket jelent, amik a versenyképességet és a zöld átállást segítik.

„Minden abba az irányba mutat, hogy a jövő évtől még jobban koncentrál a kormányzat, a gazdasági kormányzat a hazai KKV szektorra, amit nagyon támogatunk és nagyon egyetértünk vele, hiszen rendkívül komolyak és ambiciózusak a kormány béremelési, bérfelzárkóztatási tervei. Ezek nem mennek anélkül, hogy a hazai KKV szektort meg ne erősítsék” – hangsúlyozta Perlusz László főtitkár.

A kormány a húsz elemből álló részletes gazdasági akciótervet jövő héten mutatja be.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek