Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, élesen kritizálta az Orbán-kormányt strasbourgi beszédében, Orbán Viktorra reagálva. A közelmúlt árvize kapcsán kiemelte, hogy Magyarország, mint az Európai Unió tagja, jogosult az uniós támogatásokra és segítségre, mint bármely más tagállam. Példaként említette a Kopernikusz műholdak bevetését a magyar mentési munkálatokhoz. Hangsúlyozta, hogy „Magyarország megérdemli a tagság minden előnyét és a hozzáférést az európai uniós forrásokhoz.”
A beszéd egyik legélesebb része az Ukrajnát érő orosz támadásokkal kapcsolatos. Von der Leyen bírálta azokat, akik a háborúért Ukrajnát hibáztatják, és emlékeztetett az ’56-os magyar forradalomra, amikor a Szovjetunió hasonló módon elnyomta Magyarországot.
„Megkérdem őket, a magyarokat teszik felelőssé az ’56-os orosz invázióért?” – kérdezte.
Ezzel arra utalt, hogy Ukrajnának hasonlóan szüksége van az európai támogatásra, mint annak idején Magyarországnak.
Az európai versenyképességgel kapcsolatban Von der Leyen Mario Draghi jelentését emelte ki, amely szerint Európának sürgősen le kell zárnia az innovációs szakadékot más gazdaságokkal szemben. Bírálta a magyar kormányt, amiért „elsodródik a belső piacról”, diszkriminálja az európai vállalatokat, és aláássa a befektetők bizalmát.
„Egy kormány az Unióban éppen ellenkező irányba hajt, elsodródik a belső piacról. Nagyon körültekintően hallgattam a kormány szavai, hogyan tud egy kormány több európai beruházást magához vonzani, miközben az európai vállalatok ellen diszkriminál, jobban adóztatva őket, mint más vállalatokat” – fogalmazott.
Von der Leyen a migráció kérdésére is kitért, kiemelve, hogy az új migrációs csomagot végre kell hajtani. Kifogásolta, hogy Magyarország tavaly elítélt csempészeket szabadon engedett, ami szerinte nem szolgálja az Unió biztonságát. „Ez nem az Unió védelme, csak az, hogy átdobálják a problémákat a határon a szomszédaikhoz” – hangsúlyozta, ezzel a magyar migrációs politikát bírálva.
Beszédben kitért a magyar kormány oroszoknak nyújtott vízumkönnyítéseire és a kínai rendőrség magyarországi jelenlétére, amit komoly biztonsági kockázatnak nevezett az Európai Unió számára. „Hadd zárjam tehát azzal, hogy a magyar néphez fordulok. Mi egy család vagyunk. Az önök története a mi történetünk. Az önök jövője a mi közös jövőnk. Tízmillió magyar, tízmillió jó ok arra, hogy közösen építsük, formáljuk a jövőnket”.