Itthon

Már áll a bál az iskolai telefontilalom körül, betarthatatlan az új szabály?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzentkirályiGolden GlobeTrumpSzékesfehérvár
Hirdetés
Hirdetés

Az okoseszközöket ki kell kapcsolni az iskolában egy frissen megjelent rendelet szerint. A tanár összeszedi ezeket, majd a tanítás végén visszaadja. A Pedagógusok Szakszervezete nem elégedett a rendelettel, arra biztatják a tanárokat, hogy ne szedjék össze az akár több százezres telefonokat, amíg azok kezelésére nem jön ki a részletszabályozás. A jogszabály kitiltja az erőszakra használható…

Hirdetés

Az iskolákban kötelező lesz kikapcsolni az okoseszközöket egy pénteken megjelent rendelet értelmében. A tanórák megkezdése előtt a diákoknak le kell adniuk ezeket az eszközöket, amelyeket a tanítás végén kapnak vissza. A jogszabály célja az iskolai rend fenntartása és a figyelemelterelő tényezők csökkentése. A Pedagógusok Szakszervezete azonban nem elégedett a rendelettel, és arra hívja fel a tanárokat, hogy ne vegyék át a diákoktól az akár több százezer forint értékű telefonokat, amíg nem készül el a részletes szabályozás az eszközök kezelésére.

A rendelet továbbá tiltja az iskolákba való bevitelét olyan eszközöknek, amelyek erőszakra használhatók, és ezek ellenőrzését is a tanárokra bízza. A tiltott tárgyak között szerepelnek a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, mint például a hosszú pengéjű kések, dobócsillagok és gázspray-k.

Hortobágyi Ágoston, digitális szakember szerint bár a rendelet szükséges lépés, kényszermegoldást jelent. 

„Biztos, hogy nem a tiltás a valódi megoldás, de amennyire elharapódzott az iskolákban a mobiltelefonok magánhasználata, nincs más megoldás, mint kicsit átesni a ló másik oldalára és tiltani” – mondta.

Az Adom Diákmozgalom viszont úgy véli, hogy az eszközök tiltása átgondolatlan és akadályozza az oktatás modernizálását. Szerintük a jogszabály még az államtól kapott laptopok iskolai használatát is nehezíti, mivel ezek használatához külön tanári engedélyre lenne szükség, ami jelentős adminisztratív terhet róna a pedagógusokra.

Az iskolai erőszak kapcsán a rendelet célja a hasonló tragédiák megelőzése, mint a Bőnyben történt eset, ahol egy 12 éves diáklány megkéselte társát. A jogszabály szerint a tanárokra hárul a feladat, hogy kiszűrjék a tiltott eszközöket, és szükség esetén a rendőrséget is értesíthetik.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Szakszervezetének képviselője szerint azonban ez nem a pedagógusok feladata, és a rendelkezés csupán látványmegoldás. „Ha valaki súlyos bűncselekményt akar elkövetni, megtalálja a módját, hogyan rejtse el az eszközt” – mondta.

Az iskolaőrökre vonatkozó adatok szerint a tanév során 234 alkalommal intézkedtek, 46 esetben kényszerítő eszközöket is használtak. Az ORFK adatai alapján az iskolaőrök állományának feltöltöttsége 91%-os, 806 oktatási intézmény csatlakozott a programhoz, de csak 731 iskolaőr van szolgálatban.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek