Donald Trump arra készteti Európát, hogy válasszon az Egyesült Államok és Kína között címmel közölt cikkében a Politico arról ír: az EU vezetői majd elárulják Davosban, milyen aggodalomra ad okot a gyengélkedő gazdaságuk és az elnök második hivatali ideje, az „Európa: Keressük meg a pénzt”, „Vita a tarifákról”, „Hogyan építsük ki Európa erejét” és „Diplomácia a rendetlenség közepette” témájú panelekben.
A legerősebbek élik túl?
A lap szerint az egyik opció: hajoljanak meg az elnök akarata előtt, és teljesen „leválnak” a kínai árukra való támaszkodásukról – ami próbára teszi a 27 Európai Uniós ország és a brüsszeli intézmények egységét, és valószínűsíthetően megtorlást vált ki Peking részéről.
A 27-ek előtt álló másik opció: “Hagyjuk Trumpot békén Kínával kapcsolatban”. Ez próbára teszi az EU-27 egységét, az Egyesült Államokat az európai árukra kivetett vámok kivetésére késztetheti, és sejthetően tovább gátolja a dadogó gazdaságukat.
“Beléptünk abba az időszakba, amikor a legerősebbek túléléséről van szó?” – tette fel a kérdést Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter a hónap elején. És igennel válaszolt.
Trump a végén összeáll a kinai elnökkel?
“Van egy másik forgatókönyv, ami aggasztja az európaiakat” – írja a Politico: az, hogy miután Peking-ellenes programjára Trump a vonakodó EU-t rábírja – miután “híresen ingatag” – ő fordul meg, és végül összeáll egy blokkal a „nagyon-nagyon jó barátjával”, Hszi Csin-ping kinai elnökkel.
Nehéz óvatosan lépkedni Kínával szemben, ha az EU nem nem is egységes, és nem világos, melyik utat járja / konstatálják a cikkben.
Azt írják: EU megosztottsága zene Trump füleinek, Orbánt és Melonit fogadta
A republikánus elnök régóta irta az EU bürokráciáját, és kétoldalúan próbálta kezelni az EU-tagországokat, elkerülve Brüsszelt.
S miközben az EU tiltakozik egy csomagmegállapodás részeként, számos európai nemzeti vezető, köztük Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt és Orbán Viktort fogadta Mar-a-Lago-i rezidenciáján, miután megnyerte a novemberben amerikai választást. Eközben Trump visszautasította von der Leyen bizottsági elnök azon próbálkozásait, hogy biztosítson számára találkozót – írja a Politico.
Az a tény, hogy az Egyesült Államok megpróbál szétválasztani bennünket, nem újdonság; „Mindig is így volt” – mondta egy magas rangú EU-tisztviselő, a lapnak. “Jobban kell összetartanunk” – mondta a 27-ekről, ami “Trump 2.0 korszakában még nehezebb feladat lesz”.