Nagyvilág

Nem támogatta Trumpot az európai miniszterelnök, bosszúból a sor végére állították

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpFerenc pápaturista
Hirdetés
Hirdetés

Donald Trump és környezete nem nézte jó szemmel, hogy a brit Munkáspárt Kamala Harrist támogatta az amerikai elnökválasztási kampányban.

trump
Hirdetés

Keir Starmer brit miniszterelnök Trump második elnöki ciklusának kezdete előtt hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok közötti különleges viszonyrendszer évszázados múltra tekint vissza. A Downing Street által közzétett nyilatkozatában Starmer úgy fogalmazott: a kétoldalú kapcsolatokat mindig az együttműködés és a tartós partneri viszony jellemezte. Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat egyedülállóan szoros kötelékek fűzik egymáshoz.

Starmer szerint a két ország történelmileg mindig vállvetve küzdött a zsarnokság ellen, és közösen dolgozott a kölcsönös biztonság és jólét megteremtésén. A brit miniszterelnök hozzátette: biztos abban, hogy ez az elmélyült baráti kapcsolat Trump második ciklusában is folytatódni fog, tekintettel az amerikai elnök Nagy-Britannia iránti régre visszanyúló tiszteletére.

A brit kormányfő felidézte, hogy tavaly szeptemberben találkozott először Trumppal, és azóta többször is egyeztetett vele a transzatlanti kapcsolatok megerősítésének szükségességéről. Starmer hétfőn gratulált Trumpnak az újraválasztásához és hétfői beiktatásához, valamint jelezte, hogy várja a következő találkozójukat.

Trump bosszús a Munkáspárt miatt

Ugyanakkor brit sajtóértesülések szerint Donald Trump nem felejtette el, hogy a brit Munkáspárt a választási kampány során nyíltan Kamala Harris, Trump demokrata ellenfele mellett állt. A The Times című brit lap szerint Trump munkatársai azt javasolták az újraválasztott elnöknek, hogy Keir Starmer brit miniszterelnököt „állítsa a sor végére”, amikor a Fehér Házba meghívandó külföldi politikusok listáját összeállítja.

Az ügy előzményeihez tartozik, hogy Sofia Patel, a Munkáspárt operatív igazgatója, a tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választások után kampányaktivistákat toborzott Kamala Harris támogatására. A LinkedIn közösségi portálon keresztül felhívást tett közzé, amelyben brit pártaktivistákat kért fel arra, hogy segítsenek Harris kampányában.

Ez a lépés azonban Trump kampánystábja szerint a törvényt sértette, mivel az amerikai szabályozás értelmében külföldi állampolgárok nem vehetnek részt az amerikai választási kampányokban. Trump stábja ezért hivatalos panaszt nyújtott be az amerikai szövetségi választási bizottsághoz.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek