A döntés hétfőn, Joe Biden utolsó hivatali napján született, és kegyelmet kapott a 2021. január 6-i Capitolium elleni támadást vizsgáló bizottság több tagja, munkatársa és tanúja is – írja az AFP.
„Ezek a közszolgálatot végző személyek becsülettel és példamutatóan szolgálták hazánkat, és nem érdemlik meg, hogy igazságtalan és politikailag motivált büntetőeljárások célpontjai legyenek” – fogalmazott Biden közleményében. „Kivételes körülményekről van szó, és nem tehetem meg, hogy semmit sem teszek.”
Trump törlesztene az elmúlt 4 évért?
Donald Trump, aki hétfőn tette le az elnöki esküt, többször is ígéretet tett arra, hogy politikai ellenfeleivel szemben „megtorlást” hajt végre, és néhányukat büntetőeljárás alá vonja. Fauci, aki Trump első elnöki ciklusában az Egyesült Államok Covid elleni harcának arca lett (és akit kritikusai részéről számtalan bírálat ért a drasztikus, ám Fauci szerint szükséges lezárások kezdeményezése és a hivatalos állami covid-politikát ellenző állampolgárok akkor hegemón álláspont szerint közegészségügyi szempontból tudományellenes véleményének elhallgattatása miatt), gyakran került szembe a republikánusokkal, konfliktusba keveredett az elnökkel, valamint az olyan, Trumphoz közel került befolyásos személyekkel, mint Elon Musk. Musk többször szorgalmazta Fauci büntetőjogi felelősségre vonását.
Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának volt elnöke szintén Trump haragjának középpontjába került, miután Bob Woodward újságírónak azt nyilatkozta, hogy Trump „alapvetően fasiszta” és „az országra nézve a legveszélyesebb ember”. Milley azt is felfedte, hogy a Capitolium elleni támadás után titokban beszélt kínai kollégájával, hogy biztosítsa: az Egyesült Államok stabil, és nem áll szándékában támadást indítani Kína ellen. Trump erre a Truth Social nevű platformján úgy reagált, hogy „régebbi időkben ennek a büntetése HALÁL lett volna!”
Fauci és Milley hálás, de nem tartják magukat bűnösnek
Milley megköszönte Biden végrehajtási intézkedését, kijelentve: „Nem szeretném hátralévő időmet olyanok elleni harcban tölteni, akik igazságtalanul próbálnának bosszút állni feltételezett sérelmek miatt.” Fauci szintén háláját fejezte ki, de hangsúlyozta: „Nem követtem el bűncselekményt.”
Donald Trump Jr., Trump fia, erre úgy reagált, hogy Fauci mondjon le a kegyelemről, ha valóban ártatlan.
A január 6-i bizottság tagjai és Biden indoklása
A január 6-i eseményeket vizsgáló bizottság tagjai között szerepel Liz Cheney volt republikánus képviselő, Trump éles bírálója. Cheney, az iraki háborúért felelős egykori alelnök, Dick Cheney volt alelnök lánya, és a bizottság több más tagja is Trump támadásainak célkeresztjébe került. Biden szerint a politikailag motivált vizsgálatok „pusztító hatással vannak az érintett egyének és családjaik életére, biztonságára és anyagi helyzetére”. (Megjegyezzük: maga Trump is többször kijelentette, hogy politikai ellenfelei boszorkányüldözést folytatnak ellene különböző büntetőjogi eljárások segítségével.)
Biden hangsúlyozta, hogy a kegyelmek „nem jelentik annak elismerését, hogy az érintettek bármilyen jogsértést követtek volna el, ahogy az elfogadásuk sem értelmezhető bűnösségük elismeréseként”.
A demokraták között is megosztottságot szült a lépés. Adam Schiff demokrata politikus, aki szintén tagja volt a bizottságnak, korábban jelezte: nem támogatja az általános kegyelmi lépést.