Az Egyesült Királyságban és Németországban a legtöbben elfogadhatatlannak tartják Elon Musk nemzeti politikájuk befolyásolására tett erőfeszítéseit, és úgy vélik, hogy az amerikai technológiai mágnás nem sokat tud az országukról vagy az előttük álló problémákról – derült ki egy közvélemény-kutatásból, amit a Guardian idéz.
A YouGov felmérése a Tesla, a SpaceX és az X közösségi médiaplatform milliárdos tulajdonosának ellenséges kijelentéseinek özönét követi, amelyek a brit miniszterelnököt, Keir Starmert, a német kancellárt, Olaf Scholzt és kormányaikat támadták.
Az országonként több mint 2200 fő részvételével végzett felmérés azt is megállapította, hogy mindkét országban a megkérdezettek 54%-a gondolta úgy, hogy „nem fontos”, hogy a kormányuk jó kapcsolatot ápoljon Muskkal, és körülbelül 50% gondolta úgy, hogy a legjobb figyelmen kívül hagyni az amerikai milliárdost.
A felmérésből kiderült, hogy mindkét országban a válaszadók mindössze 13%-a tartotta elfogadhatónak Musk beavatkozását a politikájukba, az Egyesült Királyságban 68%, Németországban pedig 73%-uk állítja ennek az ellenkezőjét. A legtöbben elfogadhatatlannak tartották az amerikai politikába való beavatkozását is.
Arra a kérdésre, hogy a milliárdos mennyire érti országa politikáját és az előttük álló kérdéseket, az emberek egyformán válaszoltak: mindkét országban csak körülbelül egyötöde mondta azt, hogy „nagyon sokat” vagy „meglehetősen sokat tud”, 63 százalékuk pedig „nem sokat”. vagy „egyáltalán semmit”.
Németországban Musk hetekkel a szövetségi választások előtt sokak haragját kiváltotta azzal az X-re posztolt megjegyzésével, hogy csak a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) tudja „megmenteni Németországot”, majd később azt is írta, hogy “egyértelműen hamis” állítás szélsőségesnek nevezni a pártot.
A szociáldemokrata Scholzot „inkompetens bolondnak”, Frank-Walter Steinmeier német elnököt pedig „antidemokratikus zsarnoknak” nevezte. Múlt héten az X-en élő közvetítésben dicsérte az AfD vezetőjét, Alice Weidelt.
Musk az Egyesült Királyságot „zsarnoki rendőrállamnak”, Starmert „kétszintű Keirnek” nevezte a szélsőjobboldali zavargókkal szembeni bírósági diszkrimináció vádja miatt, az új mezőgazdasági örökösödési adószabályokat pedig úgy jellemezte, hogy az Egyesült Királyság „Sztálinba ment át”.
Kijelentette, hogy Károly királynak fel kell oszlatnia a parlamentet, a munkáspárti miniszterelnököt pedig börtönbe kell zárni, Starmert pedig “aljasnak” nevezte.
A felmérés kimutatta, hogy az X tulajdonosa – Donald Trump közeli szövetségese, aki miután 250 millió dollárt költött az újraválasztására, a leendő amerikai elnök arra bízta, hogy segítsen a szövetségi költségvetés csökkentésében – rendkívül népszerűtlen az Egyesült Királyságban és Németországban.
Az egyetlen kivételt az AfD szavazói alkották, amelyet Musk Németország „egyetlen szikrájának” minősített, és a Reform UK, a Nigel Farage vezette bevándorlásellenes párt, amelynek Musk állítólag 100 millió dollár adományozását fontolgatta.
Musk egyedülálló népszerűségnek örvendett e szavazók körében, az AfD-szavazók 70%-a nyilatkozott úgy, hogy kedvezően ítéli meg a milliárdost, míg Németország többi fő pártjának támogatóinak kevesebb mint 20%-a fogalmazott így.
Az angliai Reform UK szavazói között Musk 47 százalékos népszerűségnek örvendett, a konzervatív szavazók körében ez 26, a munkáspárti és liberális demokrata szavazók között pedig mindössze 4%-5% volt.
Összességében mindkét országban a válaszadók több mint 70%-a nyilatkozott úgy, hogy negatív véleménnyel van a milliárdosról. Kevesen gondolták azonban, hogy beavatkozásai bármit is változtatnának: alig ötödük gondolta úgy, hogy nagy befolyása van az országos politikára.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)