Izrael és a Hamász megállapodott a tűzszünetről a Katarban folyó tárgyalásokon – erősítették meg az AFP amerikai kormányzati forrásai.
Előzőleg a Hamász jóváhagyta a gázai tűzszünetről és fogolycseréről szóló megállapodást – közölték palesztin források szerdán, miután Katar, a tárgyalások egyik fő közvetítője, reményét fejezte ki, hogy hamarosan sikerülhet lezárni a konfliktust. Szerdán este amerikai kormányzati tisztviselők arról tájékoztatták az AFP-t, hogy létrejött a megállapodás Izrael és a Hamász között a fegyverszünetről.
Véget érhet a háború?
Több hónapnyi sikertelen kísérlet után, amely arra irányult, hogy véget vessenek Gáza történetének legvéresebb háborújának, a tárgyalások szerdán Katarban az utolsó szakaszukba értek. A katari külügyminisztérium szóvivője, Majed al-Ansari kedden azt nyilatkozta, hogy az egyeztetések „végső fázisban” vannak. Ugyanazon az estén Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök biztonsági tisztviselőkkel egyeztetett a megállapodás részleteiről.
Két palesztin forrás megerősítette az AFP-nek, hogy Hamász és szövetségese, az Iszlám Dzsihád jóváhagyta a megállapodástervezetet. „Az ellenállási frakciók egyezségre jutottak, és tájékoztatták a közvetítőket a fogolycsere és a tűzszüneti megállapodás elfogadásáról” – nyilatkozta egyikük.
A konfliktus gyökerei és áldozatai
A háborút a Hamász indította 2023. október 7-én, amikor Izrael ellen végrehajtotta a zsidó állam történetének legvéresebb terrortámadását, amelyben 1 210 ember, többségük civil, vesztette életét. A támadás során 251 izraeli túszt ejtettek, akik közül 94-et még mindig fogva tartanak Gázában. Az izraeli hadsereg adatai szerint közülük 34 már halott.
Izrael válaszcsapásai során a gázai egészségügyi minisztérium szerint – amelynek adatait az ENSZ is hitelesnek tekinti – eddig 46 707 ember vesztette életét, többségük civil.
Közvetítők és nemzetközi nyomás
A konfliktus lezárására irányuló nyomás az elmúlt napokban fokozódott. Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok intenzívebben dolgoztak a megállapodás megkötésén, amely lehetővé tenné a túszok szabadon bocsátását. Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy „a megállapodás készen áll a végrehajtásra”.
Az izraeli külügyminiszter, Gideon Saar szintén megerősítette, hogy „valós szándék” van az egyezség megkötésére.
A tűzszünet feltételei
A tervezett megállapodás első szakaszában 33 izraeli túszt szabadítanak ki, míg Izrael körülbelül 1 000 palesztin foglyot enged el cserébe. A Hamászhoz tartozó források szerint a túszok szabadon bocsátása fokozatosan, elsősorban nők és gyermekek esetében kezdődne.
A tűzszünet 16. napján újabb tárgyalások kezdődnének a maradék foglyok szabadon engedéséről. Az izraeli média arról számolt be, hogy Izrael egy védelmi zónát tartana fenn Gázában a megállapodás első szakaszában.
A jövő kilátásai
A tárgyalások során továbbra is vitás kérdés, hogy a tűzszünet állandó lesz-e, az izraeli csapatok visszavonulása, valamint vita tárgya a palesztin területre irányuló humanitárius segítség mértéke.
Benjamin Netanjahu kijelentette, hogy nem fogják teljesen kivonni csapataikat Gázából, és nem engedik, hogy a Hamász a háború után is szerepet játsszon a térség irányításában. Antony Blinken szerint Izraelnek végül el kell fogadnia, hogy Gázát és a Ciszjordániát egy újraegyesített palesztin vezetés irányítsa, és meg kell nyitnia az utat egy független palesztin állam létrehozása felé.