Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese megerősítette a történteket, és hozzátette, hogy Canberra azonnali felvilágosítást kért Moszkvától Jenkins sorsáról.
Albanese kijelentette, hogy ha az ausztrál férfi bántalmazásban vagy egyéb károsodásban részesült, az ausztrál kormány rendkívül szigorúan fog reagálni. Penny Wong, az ausztrál külügyminiszter az ABC rádióban elmondta, hogy Canberra már évek óta „szoros, problémás kapcsolatban” áll Moszkvával, és hogy a kormány jelenleg is vizsgálja a rendelkezésre álló információkat, mielőtt válaszlépést tesz.
Oscar Jenkins, aki Melbourne-ben pedagógusként dolgozott, tavaly került orosz hadifogságba. Bár a pontos időpont nem ismert, a férfi 2024 végén orosz katonák fogták el, és egy videón látható, amint összekötözött kezűen faggatják arról, hogy zsoldosként harcolt-e az ukránok oldalán. A felvételen azt is láthatjuk, ahogy orosz katonák arcul ütik. Jenkins akkor kijelentette, hogy nem kapott pénzt a szolgálataiért, csupán segíteni akart Ukrajnának az orosz agresszió elleni védekezésben.
Az ausztrál kormány december végén lépett kapcsolatba az orosz hatóságokkal, hogy tisztázza a helyzetet. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője december 25-én bejelentette, hogy vizsgálják az ausztrál állampolgár ügyét, és azt állította, hogy Jenkins zsoldosként szolgált az ukrán erőknél. Ennek alapján az orosz hatóságok zsoldosokra vonatkozó jogszabályok szerint jártak el vele.
Ausztrália kiemelkedő támogatója Ukrajnának a háború során, bár nem tagja a NATO-nak. Humanitárius segítséget, lőszert és hadfelszerelést is küldtek Kijevnek. Ezen kívül Canberra betiltotta az Oroszországba irányuló timföld- és bauxitexportot, valamint szankciókat vezetett be mintegy ezer orosz természetes és jogi személy ellen.