Nagyvilág

Biden keményen nekiment Putyinnak és üzent Trumpnak az összegző beszédében

ATV.hu
Hirdetés

Joe Biden hétfőn a külügyminisztériumban beszélt, hogy kormányzata az elmúlt négy évben megerősítette az Egyesült Államok globális szövetségeit, javította az ország nemzetközi helyzetét, és jelentősen meggyengítette az ellenfeleit.

joe Biden
Hirdetés

Biden a CBS News összefoglalója szerint elmondta, hogy amikor négy éve hivatalba lépett, az volt a célja, hogy helyreállítsa a Trump-adminisztráció alatt meggyengült nemzetközi kapcsolatokat, és újra csatlakozzon olyan egyezményekhez, amelyekből az előző kormány kivonult. Újra szoros kapcsolatot épített ki a NATO vezetőivel, különösen Oroszország ukrajnai inváziója kapcsán, és visszaléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezménybe. Most azonban a világ vezetői már készülnek az új irányváltásra, Donald Trump elnökké választásának következményeként.

„Azért jöttem ide a külügyminisztériumba, hogy tájékoztassam az amerikai népet arról, milyen előrelépéseket értünk el az elmúlt négy évben a külpolitikában és az elnökségünk során” – kezdte beszédét Biden.

„Ahogy sokszor mondtam, fordulóponthoz érkeztünk. A hidegháború utáni korszak véget ért, egy új korszak kezdődött. Ezekben az években válságokkal szembesültünk, próbára tettek minket, de úgy érzem, erősebben kerültünk ki ezekből, mint ahogyan beléptünk.”

Az elnök külön kiemelte, hogy az Egyesült Államok szövetségei és nemzetközi intézményei most sokkal erősebbek, mint amikor hivatalba lépett.

„Ma elmondhatom az amerikai népnek, hogy szövetségeink erősebbek, mint évtizedek óta bármikor” – hangsúlyozta. „A NATO hatékonyabb, mint valaha, és egyre több szövetségesünk vállalja a rá eső részt.”

Gyengébb ellenfelek, erősebb szövetségek

Biden szerint az Egyesült Államok ellenfelei mára sokkal gyengébbek lettek, mint négy évvel ezelőtt. Példaként említette Vlagyimir Putyint, akinek nem sikerült térdre kényszerítenie Ukrajnát vagy megingatnia a NATO-t.

„Amikor Putyin elindította az invázióját, két dolgot kellett tennem: mozgósítani a világot Ukrajna védelmében, és elkerülni a háborút két nukleáris hatalom között” – mondta Biden. „Mindkét célt elértük. Ma Ukrajna szabad, független ország, amelynek ígéretes jövője lehet.”

Megállapította, hogy Oroszország is meggyengült, „vesztésre álla a harctéren”, nem tudta elérni célját Ukrajnában, valamint – ahogy Joe Biden mondta – „Vlagyimir Putyin nem tudta elérni Kijevet”.

Biden emellett Irán helyzetét is példaként hozta fel, amelyet az elmúlt évtizedek leggyengébb pontján lévőnek nevezett. Hangsúlyozta, hogy Irán gazdasága válságban van, és fő szövetségese, a Hezbollah jelentős veszteségeket szenvedett el.

Kihívások az új adminisztráció előtt

Biden elismerte, hogy a következő Trump-adminisztrációnak komoly külpolitikai kihívásokkal kell szembenéznie. Ilyenek például a közel-keleti konfliktus, Oroszország ukrajnai háborúja és a Vörös-tenger körüli feszült helyzet.

„Világos, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is komoly feladatai lesznek Ukrajnában, a Közel-Keleten és az indo-csendes-óceáni térségben” – figyelmeztetett. „Nyomás alatt kell tartanunk azokat, akik fenyegetik a stabilitást, és meg kell védenünk érdekeinket világszerte.”

Ennek ellenére Biden hangsúlyozta: „Az én adminisztrációm egy erős alapot hagy a következő kormányzatnak. Egy olyan Amerikát, amelynek több barátja van, erősebbek a szövetségei, ellenfelei pedig gyengébbek.”

Kritikus pillanatok: Ukrajna, Afganisztán, Kína

Biden elnöksége alatt Ukrajna támogatása központi kérdéssé vált. Több mint 183 milliárd dollár értékű katonai segítséget nyújtottak az országnak, és fontos szerepet játszott abban, hogy a NATO fokozza védelmi kiadásait. Ugyanakkor az ukrajnai konfliktus továbbra is megoldatlan, és a béketárgyalások időzítése Kijev kezében maradt.

Az adminisztráció legnagyobb külpolitikai kudarca az afganisztáni kivonulás volt 2021-ben. A gyors tálib hatalomátvétel kaotikus és tragikus eseményekhez vezetett, miközben több ezer amerikai és afganisztáni szövetséges maradt hátra.

A Kínával való kapcsolatok terén Biden folytatta Trump kereskedelmi háborúját és a gazdasági szankciókat, de a retorikája enyhébb volt. Ugyanakkor a Kína elleni katonai és gazdasági intézkedések tovább szigorodtak, különösen a csúcstechnológiai szektor védelme érdekében.

Biden összegzése

Biden szerint elnöksége során az Egyesült Államok újra vezető szerepet vállalt a nemzetközi színtéren, és képes volt szövetségeseket egyesíteni a közös célok érdekében.

„Amerika ismét irányítja a világ eseményeit, összehozza az országokat, és határozott víziót nyújt” – zárta beszédét Biden.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek