Nagyvilág

Globális felmelegedés és rengeteg ásványkincs: ezért kell Trumpnak Grönland?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
los angelesGrönland
Hirdetés
Hirdetés

Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megvenné Dániától Grönlandot Donald Trump. A megválasztott amerikai elnök mindemellett visszaszerezné a Panama-csatorna övezetet, Kanadát pedig az Egyesült Államokhoz csatolná. Ez utóbbira a Híradónknak nyilatkozó szakértők szerint nincs nagy esély, Grönland azonban, mind Oroszország, mind az Amerikai Egyesült Államok számára fontos terület lehet a jövőben, hiszen a globális felmelegedés miatt fellendülhet az…

Hirdetés

A Föld legnagyobb szigete: az 56 ezer lakosú Grönland. Noha a sziget földrajzilag Észak-Amerika része, politikailag Európához tartozik, 2009 óta Dánia autonóm területe. Donald Trumpnak meggyőződése, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kell válnia, hogy a meg tudja védeni a kínai és orosz fenyegetésektől. A grönlandi miniszterelnök azonban azt üzente: Grönland nem eladó, hiszen korábban már egy részleges függetlenséget kivívtak Dániától, most a teljes függetlenedés a cél.

A John Lukács Intézet programvezetője szerint, ehhez Grönlandnak egy új külső támogatóra lenne szüksége, az Egyesült Államok logikus partner lenne. „Hiszen már most is jelentős amerikai erők állomásoznak a szigeten, rakétavédelmi előrejelző rendszer van a légibázison, és mivel az Egyesült Államok számára fontos geopolitikai szempontból, többet is tudna adni, mint Dánia” – magyarázta Demkó Attila.

Szent-Ivány István hangsúlyozta: a grönlandiak függetlensége ellen játszik a felemelegedés, mert egyre kívánatosabb célpont lesz. Hiszen a globális felmelegedéssel Grönland ásványkincs termelése: az olaj- és a gázmezők mellett a kobalt- és a lítiumbányászat is fellendülhet.

Oroszország szerint az amerikai jelenlét kiterjesztése, veszélyeztetné a régió stabilitását. Donald Trumpnak azonban nem csak Grönlanddal, Panamával szemben is van területi követelései.

A több, mint 80 km-es Csendes és Atlanti óceánt összekötő amerikai tulajdonban lévő csatornát még Bill Clinton adta oda panamaiaknak. Gyarmati István szerint Donald Trumpot az zavarja, hogy magas lett a csatorna átkelési költsége, illetve, hogy kínai cégek működtetik.

„Ha valamit démonizálni akarnak az amerikaiak, akkor most már nem elsősorban orosz, hanem kínai szőrös mancsokat láttatnak mögöttük” – mondta a biztonságpolitikai szakértő.Hozzátette: biztosra veszi, hogy a díjak konszolidálást és a tulajdonviszonyok rendezését könnyen el fogja érni Donald Trump. Arra viszont a szakértők szerint esély nincs, hogy Donald Trump Kanadát az Egyesült Államokhoz csatolná.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek