Musk kifejezte támogatását az AfD iránt, és arra buzdította követőit, hogy szavazzanak a pártra. A közvetítés során, amelyet több mint 200 000 fiók követett, Musk és Weidel egyetértettek abban, hogy Németországban túl magasak az adók, túl sok a bevándorló, és hiba volt bezárni az ország atomerőműveit. Musk úgy vélekedett, hogy a beszélgetés bemutatja Weidel „józan” gondolkodását, és azt mondta, hogy az AfD támogatása nélkül Németország helyzete „nagyon, nagyon rosszra fordulhat” – írja összefoglalójában a Fox.
„Csak az AfD mentheti meg Németországot, ennyi. Az embereknek támogatniuk kell ezt a pártot, különben a helyzet sokkal rosszabbra fordul” – fogalmazott Musk, aki arról is beszélt, hogy jelentős befektetései vannak Németországban, például a berlini Tesla-gyár, ezért érzi jogosnak, hogy véleményt nyilvánítson az ország politikájáról. Szerinte Alice Weidel az ideális jelölt Németország vezetésére, míg Olaf Scholz kancellárt „bolondnak” nevezte.
Az AfD-t Németország belbiztonsági hivatala szélsőségességgel gyanúsítja, és a főbb pártok kerülik az együttműködést vele. Weidel viszont elutasította ezeket a vádakat, és azt állította, hogy ezek politikai támadások a párt lejáratására. A beszélgetés során hangsúlyozta a szólásszabadság fontosságát, és tagadta, hogy az AfD bármilyen kapcsolatban állna Németország náci múltjával. Azt állította, hogy Adolf Hitler nem volt konzervatív vagy libertárius, hanem „kommunista szocialista” politikát folytatott.
Weidel továbbá hangsúlyozta, hogy Németországnak meg kell védenie Izrael létezését és a zsidó életet, amely szerinte „muzulmán bűnözés” által fenyegetett. „Az AfD az egyetlen védelmezője a zsidó közösségnek Németországban” – jelentette ki Weidel.
A beszélgetés egy pontján a politikai témákról eltérve Weidel kérdezte Muskot az emberi élet Marsra való kiterjesztéséről és arról, hisz-e Istenben. Musk válaszai hosszúak és bizonytalanok voltak; egy ponton elmondta, hogy „nyitott az Isten létezésének gondolatára”.
Musk korábban is támogatta az AfD-t, például cikket írt egy német lapban, amelyben azt állította, hogy Németország a középbal kancellár, Olaf Scholz vezetésével „a gazdasági és kulturális összeomlás szélén áll”. Az ország következő választása február 23-án esedékes.
Musk politikai tevékenysége Európában is aggodalmat váltott ki. Az AfD támogatása mellett például felszólította a brit Tommy Robinson szabadon bocsátását, és Keir Starmer brit miniszterelnököt „gonosz zsarnoknak” nevezte, aki szerinte börtönbe való. Az Európai Bizottság figyelemmel kísérte Musk és Weidel beszélgetését, és vizsgálja, hogy az X megfelel-e az EU új digitális szabályozásainak, amelyek célja a közösségi média platformok átláthatóságának és felelősségének növelése.
Noha Musk Weidelt Németország „vezető jelöltjeként” mutatta be, a valóság az, hogy az AfD jelenleg a második legnépszerűbb párt a közvélemény-kutatások szerint. Az országos választások esélyese továbbra is a konzervatív Kereszténydemokraták, akik 31%-os támogatottságot élveznek, míg az AfD 20%-on áll.
Az AfD támogatottsága azonban folyamatosan nő, ami összefüggésben áll a Scholz vezette kormánykoalícióval szembeni elégedetlenséggel és az EU-val, illetve a NATO-val kapcsolatos szkepticizmussal.
A pártot 2013-ban alapították, és kezdetben az eurózóna megsegítésére irányuló mentőcsomagok ellenzésére összpontosított, de Angela Merkel menekültpolitikája ellen való tiltakozása tette komoly politikai erővé.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)