A HMPV-t először 2001-ben azonosították Hollandiában. A vírus emberről emberre terjed közvetlen érintkezés vagy szennyezett felületek érintése révén. A legtöbb embernél enyhe felső légúti fertőzést okoz, és tünetei hasonlítanak az influenzáéhoz – írja összefoglalójában a BBC.
A leggyakoribb tünetek:
- köhögés,
- láz,
- orrdugulás.
A legfiatalabbak, különösen a kétéves kor alatti gyermekek a legveszélyeztetettebbek. A legyengült immunrendszerű embereknél – például időseknél vagy rákos betegeknél – súlyosabb tünetek alakulhatnak ki, mint például a nehézlégzés vagy kruppszerű tünetek. Az ilyen betegek közül sokan kórházi ellátásra szorulhatnak, és egy kis hányaduk számára az fertőzés életveszélyes is lehet.
A HMPV a legtöbb légúti fertőzéshez hasonlóan a tél vége és a tavasz eleje között a legaktívabb. Az időjárás kedvez a vírusok túlélésének, és mivel az emberek több időt töltenek zárt térben, növekszik a fertőzés kockázata.
Kínában a mostani HMPV-növekedés az alacsony téli hőmérsékletekkel hozható összefüggésbe, amelyek várhatóan márciusig kitartanak. Hasonló szezonális emelkedés tapasztalható más északi féltekei országokban, például az Egyesült Államokban is.
A WHO figyelemmel kíséri a légúti betegségeket világszerte, és megerősítette, hogy nem érkeztek szokatlan járványkitörésről szóló jelentések sem Kínából, sem máshonnan.
Paul Hunter, a Kelet-Angliai Egyetem orvosi professzora szerint „szinte minden gyermek átesik legalább egy HMPV-fertőzésen ötödik születésnapjáig, és az élet során többször is megfertőződhet”.
Az egészségügyi szakemberek a következő óvintézkedéseket javasolják:
- maszk viselése zsúfolt helyeken,
- a tömegek kerülése, ha valaki fokozottan veszélyeztetett,
- rendszeres kézmosás,
- zsebkendők biztonságos eldobása.
Emellett érdemes megfontolni az egyéb légúti betegségek, például az influenza elleni oltás beadatását.