Grigoriopol, a Dnyeszter folyó mentén fekvő, 10 ezer lakosú város egyik tanára, Svetlana Gazul, arról számolt be, hogy otthonukban mindössze 16 Celsius-fokot tudnak biztosítani. „Rétegesen öltözködünk, és meleg teát iszunk, hogy átvészeljük a napot. Többnyire a takaró alatt próbálunk maradni” – mondta az AFP-nek.
A helyi hatóságok kénytelenek voltak bezárni gyárakat, iskolákat, és arra buzdítják az embereket, hogy tűzifával próbálják melegen tartani magukat. Azonban az elektromos fűtőtestek túlzott használata a szovjet kori elektromos hálózatot az összeomlás szélére sodorta. A szűkös gázkészletek egyelőre csak főzésre elegendőek, de ezek is mindössze egy hónapra.
A régióban négyórás áramszüneteket vezettek be, de még így is súlyos balesetek történnek. Egy idős pár például szénmonoxid-mérgezésben halt meg, miután éjszaka bekapcsolva hagyták a kályhájukat.
A válság hátterében Moszkva és Kisinyov közötti gázvita áll. Az orosz Gazprom több száz millió dolláros tartozást követel Moldovától, amely eddig átvállalta a Transznisztriának szánt gázszámlákat. Most azonban Moldova – amely maga is új energiaforrásokat keres – Romániából kénytelen importálni az áramot.
Grigoriopolban Eleonora Cercavschi, egy román nyelvű iskola igazgatója szerint az energiaválság hamarosan élelmiszerhiányt is okozhat. „Egyelőre van minden a boltokban, de mi lesz egy hét vagy két hét múlva? A kenyér például csak reggel kapható, estére már elfogy” – osztotta meg aggodalmait.
A gyárak bezárása vagy éjszakai műszakra állítása szintén súlyos gazdasági következményekkel jár. Cercavschi szerint ez növekvő munkanélküliséghez és csökkenő jövedelmekhez vezethet.
A válság kapcsán a politikai feszültségek is kiéleződtek. Tiraszpol, a szakadár régió fővárosa, az ukrán gáztranzit leállását és Moldova „nyomásgyakorlását” okolja. Egy helyi blogger, Yury Statsky szerint a helyzetet Moldova európai uniós orientációja súlyosbítja.
Mások szerint azonban a problémák gyökere a régió Moszkvától való függősége. „Több mint 30 éve nem Moldova irányítja ezt a területet. A számlákat ki kell fizetni, nem mások hátán élni” – jegyezte meg Cercavschi.
A helyi lakosok, mint Gazul, továbbra is reménytelen helyzetben érzik magukat. „Zombivá tették őket” – utalt arra, hogy a propaganda miatt sokan még mindig Moszkvát támogatják, és Moldovát vagy a Nyugatot hibáztatják a válságért.
Ahogy a tél egyre keményebbé válik, a kérdés az, hogy a helyiek meddig bírják a nyomást, és hogy születik-e bármilyen megoldás az egyre súlyosbodó helyzetre.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)