Nagyvilág

Történelmi bejelentés Zuckerbergtől: a Meta véget vet a „tényellenőrzésnek” és helyreállítja felületein a szólásszabadságot

Gavra Gábor
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
lakástűzTrumpSam altman
Hirdetés
Hirdetés

A Meta megszünteti tényellenőrző programját, miközben Zuckerberg a szabad véleménynyilvánítás helyreállítását ígéri a Facebookon és az Instagramon.

Zuckerberg Meta Facebook Instagram
Hirdetés

Történelmi videóban jelentette be Mark Zuckerberg, hogy a Meta véget vet felületein a „tényellenőrzés” gyakorlatának. A Meta globális ügyekért felelős vezetője, Joel Kaplan a Foxnak megerősítette: a Meta megszünteti tényellenőrző programját és feloldja a szólásszabadságot az elmúlt években korlátozó intézkedéseit, hogy „helyreállítsa a szabad véleménynyilvánítást” a Facebook, az Instagram és a Meta platformjain, elismerve, hogy a jelenlegi tartalommoderációs gyakorlat „túl messzire ment”.

A Meta visszatér a gyökerekhez

„Visszatérünk a gyökerekhez, és a hibák csökkentésére, a politikáink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk a platformjainkon” – mondta Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy kedd reggel közzétett videóban. „Pontosabban, megszabadulunk a tényellenőrzőktől, és az X-hez hasonló közösségi jegyzetekkel helyettesítjük őket, elsőként az Egyesült Államokban”.

A Meta harmadik féltől származó tényellenőrző programját a 2016-os választások után vezették be, és arra használták, hogy megakadályozzák a „félretájékoztatást” a vállalat platformjain. Ezt a vállalat vezetői „politikai nyomással” magyarázták korábban, de elismerték, hogy a rendszer „túl messzire ment”.

A Musk-féle X gyakorlatát fogják követni

„Független, harmadik féltől származó tényellenőrzőkhöz fordultunk” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak adott interjújában. „Világossá vált, hogy túl sok politikai elfogultság van abban, amit a tényellenőrzésre kiválasztanak”.

Kaplan elmondta a Fox News Digitalnak, hogy a Meta „teljesen véget vet ennek”, és egy „közösségi jegyzet” modellel váltja fel, amely hasonló az X-en, a korábbi Twitteren használt modellhez.

Zuckerberg Meta Facebook Instagram

„Ahelyett, hogy egy úgynevezett szakértőhöz fordulnánk, inkább a közösségre és a platformon lévő emberekre hagyatkozunk, hogy saját kommentárjukat adhassák ahhoz, amit olvastak” – magyarázta Kaplan, megjegyezve, hogy ha egy megjegyzés »a felhasználók legszélesebb keresztmetszetének« támogatását kapja, akkor az a megjegyzés a tartalomhoz csatolható, hogy mások is láthassák.

„Úgy gondoljuk, hogy ez sokkal jobb megközelítés, mintha úgynevezett szakértőkre hagyatkoznánk, akik a saját elfogultságukat viszik be a programba” – mondta Kaplan.

Kaplan azt is elmondta a Fox News Digitalnak, hogy a Meta változtat néhány saját tartalommoderálási szabályán, különösen azokon, amelyekről úgy érzik, hogy „túlságosan korlátozóak, és nem engednek elég diskurzust az olyan érzékeny témákról, mint a bevándorlás, a transzneműek és a nemek kérdései”.

Szabad, cenzúrától mentes diskurzus

„Biztosítani akarjuk, hogy a diskurzus szabadon, a cenzúrától való félelem nélkül folyhasson a platformon” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. „Megvan a hatalmunk, hogy megváltoztassuk a szabályokat, és hogy azok jobban támogassák a szabad véleménynyilvánítást. És nem csak a szabályokat változtatjuk meg, hanem azt is, hogy hogyan érvényesítjük a szabályokat.”

Kaplan elmondta, hogy a Meta jelenleg automatizált rendszereket használ, amelyek szerinte „túl sok hibát” követnek el, és olyan tartalmakat távolítanak el, „amelyek nem is sértik a szabványainkat”.

A terrorizmus, az illegális drogok és a gyermekek szexuális kizsákmányolása továbbra is tabu

Azt is elmondta, hogy vannak bizonyos dolgok, amelyeket a Meta továbbra is moderálni fog, például a terrorizmussal, illegális drogokkal és a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos posztokat.

Ami a változások időzítését illeti, Kaplan a Fox News Digitalnak azt mondta, hogy a vállalatnak „most van egy igazi lehetősége [változtatni]”. „Egy új kormányzat érkezik, amely távol áll attól, hogy nyomást gyakoroljon a vállalatokra a cenzúra érdekében, és [inkább] a szabad véleménynyilvánítás nagy támogatója” – mondta Kaplan, utalva a leendő Trump-kormányzatra. „Ez visszavezet minket azokhoz az értékekhez, amelyekre Mark alapította a vállalatot”.

Tavaly Zuckerberg levelet küldött a képviselőház igazságügyi bizottságának, amelyben elismerte, hogy nyomást érzett a Biden-kormányzat részéről, különösen a COVID-dal, sőt olyan elemekkel kapcsolatos tartalmak cenzúrázása érdekében, mint a szatíra és a humor.

„A helyzet az, hogy amikor a világ más kormányai, amelyek nem rendelkeznek a mi hagyományainkkal vagy az Első Alkotmánykiegészítésünkkel, amikor azt látják, hogy az Egyesült Államok kormánya nyomást gyakorol az amerikai vállalatokra, hogy vegyenek le tartalmakat, akkor ez csak utat nyitott ezeknek a kormányoknak, hogy nagyobb nyomást gyakoroljanak [a saját vállalataikra]” – magyarázta Kaplan. „Úgy gondoljuk, hogy ez egy valódi lehetőség a Trump-kormányzattal való együttműködésre és a szabad véleménynyilvánításért való otthoni [egyesült államokbeli] munkára.”

„Partnerségi lehetőség” a Trump-kormányzattal

Kaplan azt is elmondta, hogy a Meta „partnerségi lehetőségeket” lát a Trump-kormányzattal, nemcsak a szabad véleménynyilvánítás kérdéseiben, hanem „az amerikai üzleti élet és Amerika technológiai előnyének előmozdításában” is.

„Ezek a kérdések nagyon fontosak a Meta és az ágazatunk számára” – mondta Kaplan a Fox News Digitalnak. „És örömmel dolgozunk együtt a Trump-kormányzattal, hogy előmozdítsuk ezeket a célokat.”

Közben a Meta azt is bejelentette, hogy tervezi a politikai tartalmak személyre szabottabb megközelítését, hogy azok a felhasználók, akik több ilyen jellegű posztot szeretnének látni, megtehessék.

A Meta azt mondta, hogy moderálási erőfeszítéseit újra a „törvénytelen és nagy súlyú jogsértésekre” fogja összpontosítani.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek