Az amerikai podcast-műsorvezetővel, Lex Fridmannel folytatott interjúban az elnök hangsúlyozta: Ukrajnának megbízható biztonsági garanciákra van szüksége a háború lezárásához, nem csupán papírra vetett ígéretekre, amelyek mögött nincs valódi elkötelezettség.
A Budapesti Memorandum 1994-ben jött létre, amikor Ukrajna lemondott nukleáris arzenáljáról az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország által vállalt biztonsági garanciák fejében. Később Franciaország és Kína is csatlakozott, de Zelenszkij szerint ezek a garanciák csak üres ígéretek voltak. Az elnök élesen fogalmazott: szerinte az egész egyezményt kitaláló személyeket felelősségre kellene vonni, mert az nem nyújtott semmilyen valódi biztonságot Ukrajna számára.
Zelenszkij kiemelte, hogy a Krím és a Donbasz részleges orosz megszállása után Ukrajna három alkalommal küldött hivatalos leveleket a memorandum aláíróinak, kérve a helyzet megvitatását. A memorandum értelmében, ha Ukrajna területi integritását megsértik, konzultációkat kellene tartaniuk az érintett feleknek. Azonban ezekre a levelekre senki nem válaszolt, és konzultáció sem történt.
Az elnök arról is beszélt, hogy a Budapesti Memorandum témája Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel is szóba került, bár még nem zárták le a kérdést. Zelenszkij hozzátette, hogy 2022 februárjában, amikor az orosz invázió elkezdődött, újabb leveleket küldtek a garanciavállalóknak konzultációk összehívására, de ismét senki nem válaszolt.
Az elnök szerint az Ukrajnának tett biztonsági ígéretek nem mások, mint „papírhulladékkal megrakott vonat”, amelynek következő kocsija a Minszki Megállapodásokat szimbolizálja. A garanciák hiányára visszatekintve Zelenszkij kritizálta az Egyesült Államok és Barack Obama akkori elnök érdektelenségét is Ukrajna helyzetével kapcsolatban.
Zelenszkij Angela Merkel volt német kancellár felelősségét is firtatta, aki szerinte 2008-ban a bukaresti NATO-csúcson megakadályozta, hogy Ukrajna NATO-meghívót kapjon, pedig még George W. Bush amerikai elnök is támogatta volna ezt a lépést. Zelenszkij szerint Ukrajna tanult a történtekből: valódi, betartatható biztonsági garanciák nélkül nem érhet véget a háború.