Szilveszter éjjel a bulizó tömegbe hajtott egy teherautó. A New Orleans-i terrortámadásban 15-en vesztették életüket. A járműben megtalálták az Iszlám Állam zászlaját, a feltételezések szerint társai is lehettek az elkövetőnek.
Ezzel szinte egyidőben egy Tesla Cybertruckot robbantottak fel a Las Vegas-i Trump Hotel bejárata előtt. Egy ember meghalt, többen megsérültek. Mivel a New Orleans-i esetet terrortámadásnak minősítették, itt is aszerint járnak el, így a helyi hatóságok mellett az FBI is nyomoz.
A szakértő szerint inkább magányos merénylők állhatnak a háttérben. Egy dolog lehet közös: a nyugati világban uralkodó feszült hangulat, amely generálja ezeket a merényleteket.
„Gazdasági problémák vannak, politikai problémák vannak, értékválság van nagyon sok szempontból, nagyon sok olyan dolog van, ami az egyébként is erre valószínűleg hajlandó egyéneket kibillenti, átbillenti azon a bizonyos határon” – fogalmazott Gyarmati István.
Európa sem úszta meg az ünnepeket terrortámadás nélkül. A magdeburgi karácsonyi vásárban szintén autóval hajtottak bele az ünneplő tömegbe. A támadásban öten meghaltak, több mint kétszázan megsérültek. Gyarmati István úgy véli: a terrortámadások 2025-ben sem tűnnek el teljesen.
A klinikai szakpszichológus szerint nem véletlen, hogy a támadásokat az ünnepek idejére időzítették. Azoknak ugyanis szimbolikája van. A merényletek minden olyan esemény megsemmisítését is megcélozhatják, amelyek a közösség összetartó erejét erősíthetik.
„Hogyha ilyen helyzetekben robbanások történnek, terrorcselekmények történnek, akkor fokozódik a félelem, fokozódik a szorongás, és izolálják a személyeket a közösségtől. A közösségnek azért van egy nagy ereje, és abban a pillanatban, amikor a közössági erő így szétforgácsolódik, akkor gyakorlatilag könnyebben lehet terrorcselekményeket, bűncselekményeket elkövetni” – magyarázta Kitanics Márk.
2025 első napján New Yorkban is támadás történt. Egy szórakozóhely előtti lövöldözésben 10 ember sérült meg. A rendőrség itt kizárta a terrortámadás lehetőségét.