Az orosz hibrid hadviselés jelentős fenyegetést jelent a NATO-országokra nézve – állítja James Appathurai, a NATO innovációért, hibrid és kiberhadviseléssel kapcsolatos ügyekért felelős főtitkárhelyettese. A Sky News televíziónak adott interjújában a kanadai diplomata kifejtette, hogy a szövetség 32 tagállama már most egyfajta „a fazékban fővő béka” helyzetben van az Európa-szerte, az Egyesült Államokban és Kanadában tapasztalt orosz hibrid támadások miatt.
Fokozódó hibrid tevékenységek
Appathurai szerint az Ukrajna elleni 2022. februári invázió óta jelentősen megnövekedett az olyan orosz tevékenységek száma, mint például:
- tenger alatti kábelek elvágása,
- épületek elleni szabotázs,
- gyúlékony eszközök elhelyezése repülőgépek rakodóterében.
Ezekből az esetekből „tucatokat, de akár százat is” össze lehet számolni, emellett számos összeesküvést sikerült meghiúsítani – hangsúlyozta a főtitkárhelyettes.
Komoly veszély egy nem hagyományos támadásra?
A diplomata figyelmeztetett, hogy reális esély van egy jelentős károkat okozó, nem hagyományos orosz támadásra. A NATO már dolgozik a hibrid hadviselés elleni stratégián, hogy hatékonyabban reagálhasson a növekvő fenyegetésre.
Az elmúlt hónapban több incidens is történt a Balti-tengeren, ahol távközlési és elektromos kábeleket rongáltak meg. A finn hatóságok jelenleg vizsgálódnak egy ilyen eset kapcsán, és feltartóztattak egy orosz nyersolajat szállító tankhajót.
NATO-intézkedések a veszélyeztetett régiókban
A NATO bejelentette, hogy megerősíti jelenlétét a stratégiailag érzékeny területeken, különösen a Balti-tenger térségében, ahol Oroszország több NATO-tagállammal – köztük Finnországgal, Svédországgal, Dániával, Németországgal, Lengyelországgal, Litvániával, Lettországgal és Észtországgal – osztozik a partvidéken. A szövetség célja, hogy megakadályozza a további orosz provokációkat és biztosítsa a régió biztonságát.