Hirdetés
Nagyvilág

Nagyon kínos helyzetbe került Putyin az orosz légvédelem miatt – „A bűnösöket meg kell büntetni, és kártérítést kell fizetni…”

Hazafi Zsolt
Hirdetés

Az Embraer 190 típusú gép, amely kifogástalan műszaki állapotban volt, légvédelmi rakétatalálatot kapott Oroszország légterében. A sérült repülőgépet az orosz hatóságok nem engedték leszállni Groznijban vagy más orosz repülőtereken. A pilóták hatalmas lélekjelenlétről tanúbizonyságot téve átrepültek a Kaszpi-tenger felett, és Nyugat-Kazahsztánban próbáltak leszállni. Bár 67 utas közül 29-en túlélték a katasztrófát, a pilóták életüket vesztették.

Ukrán

Anton Bendarzsevszkij kül- és biztonságpolitikai szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója friss elemzésében részletesen foglalkozott az Azerbaijan Airlines december 25-i tragédiájával, amikor egy Bakuból Groznijba tartó repülőgépet lelőttek Oroszország felett. Az esemény súlyos politikai feszültséget szült Moszkva és Baku között, és jelentős hatással lehet az orosz–azerbajdzsáni kapcsolatokra.

20240315 start anton

Moszkva reakciója: tagadás és dezinformáció

Az eset után Oroszország azonnal különböző, egymásnak ellentmondó magyarázatokat kezdett terjeszteni, többek között madárrajjal való ütközésről, műszaki meghibásodásról és oxigénpalack robbanásáról. Ez a kommunikációs stratégia hasonlít a 2014-es maláj MH17 járat lelövését követő orosz viselkedésre.

Bendarzsevszkij rámutatott, hogy Moszkva elsődleges célja a felelősség tagadása volt, azonban a repülőgépen készült videófelvételek és a roncsokról készült képek gyorsan egyértelművé tették: a gépet orosz légvédelmi rakéta találta el.

Azerbajdzsán válasza: határozott fellépés

Ilham Alijev, Azerbajdzsán elnöke nem elégedett meg egy bocsánatkéréssel. December 27-én az Azerbaijan Airlines hivatalosan kijelentette, hogy a katasztrófát külső fizikai behatás, vagyis rakétatalálat okozta. Alijev december 29-én nyilvánosan szólalt fel, követelve a felelősök büntetőjogi felelősségre vonását és kártérítést az állam, az áldozatok és a túlélők számára.

„Először is, az orosz félnek bocsánatot kell kérnie Azerbajdzsántól. Másodszor, be kellene ismernie a bűnösségét. Harmadszor, a bűnösöket meg kell büntetni, és kártérítést kell fizetni” – fogalmazott Alijev.

Putyin december 28-án telefonon kért elnézést Alijevtől, ám a Kreml nyilatkozata csak „a tragikus incidens Oroszország légtere felett történt” megfogalmazást tartalmazta, ami Baku számára nem volt kielégítő.

Nemzetközi hatások és következmények

A tragédia jelentős feszültségeket keltett Oroszország és Azerbajdzsán, valamint Baku és Moszkva legfőbb szövetségese, Törökország között. Az eset nyomán számos légitársaság felfüggesztette oroszországi járatait, és a nemzetközi közösség is figyelemmel kíséri a helyzetet.

Bendarzsevszkij szerint a történtek nemcsak a két ország kapcsolatát terhelik meg, hanem újabb példát szolgáltatnak Moszkva dezinformációs stratégiájára. Az események azt mutatják, hogy Azerbajdzsán már nem az a tíz évvel ezelőtti ország, amely elfogadná az orosz bocsánatkérések burkolt formáját.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek