Hirdetés
Nagyvilág

Carter erőfeszítései az Izrael és Egyiptom közötti békéhez örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe

Hazafi Zsolt
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
The remains of a Tesla Cybertruck that burned at the entrance of Trump Tower are pictured, as they stand inside a cordoned area, in Las Vegas, Nevada, U.S. January 1, 2025. REUTERS/Ronda ChurchillJack Butland angol válogatott
Hirdetés
Hirdetés

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke életének 101. évében hunyt el vasárnap. A volt elnök tiszteletére Joe Biden jelenlegi amerikai elnök hivatalos állami temetést rendelt el, megemlékezve Carter életének jelentőségéről és örökségéről.

Dec 29, 2024; Landover, Maryland, USA; A moment of silence for the passing of former President Jimmy Carter is observed prior to the game between the Washington Commanders and Atlanta Falcons at Northwest Stadium. Mandatory Credit: Geoff Burke-Imagn Images

Biden közleményében hangsúlyozta, hogy hat évtizedes barátság kötötte őt és feleségét Jimmy Carterhez, aki könyörületességével és morális tisztaságával kiemelkedett a politikai és emberi jogi küzdelmek világában.

„Könyörületességével és morális tisztaságával azon dolgozott, hogy megszüntesse a betegségeket, ösztönözze a békét, előmozdítsa a polgári és emberi jogok ügyét, valamint a szabad és becsületes választásokat, otthont adjon a hajléktalanoknak” – fogalmazott Biden. Cartert a bátorság, a remény és az optimizmus embereként jellemezte, aki hozzájárult egy jobb Amerika és világ megteremtéséhez.

Donald Trump: Carter igazán jó ember volt

Donald Trump, a volt amerikai elnök szintén megemlékezett elődjéről. Közösségi oldalán közzétett nyilatkozatában részvétét fejezte ki Jimmy Carter családja felé, és méltatta a volt elnök munkásságát.

„Keményen dolgozott annak érdekében, hogy Amerikát jobb hellyé tegye, amiért a legmagasabb tiszteletem illeti meg” – írta Trump.

Hangsúlyozta, hogy politikai és filozófiai nézetkülönbségeik ellenére mindig elismerte Carter hazája iránti szeretetét és tiszteletét.

igy kenyszeritene ra trump a bek 1

Nemzetközi reakciók Carter halálhírére

Jimmy Carter életének és munkásságának jelentőségét a világ vezető politikusai is elismerték.

António Guterres ENSZ-főtitkár kiemelte Carter hozzájárulását a nemzetközi békéhez és biztonsághoz. A Camp David-i egyezmény, a SALT II nukleáris leszerelési egyezmény és a Panama-csatornáról szóló szerződések mind bizonyítják Carter diplomáciai érdemeit. Guterres hangsúlyozta, hogy az elnökségét követően is meghatározó szerepet vállalt a nemzetközi konfliktusok közvetítésében és a demokrácia előmozdításában.

Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szerint Carter erőfeszítései az Izrael és Egyiptom közötti békéhez örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, amely reményei szerint továbbra is példaként szolgálhat a világ vezetői számára. Emmanuel Macron francia elnök pedig Carter szilárd elkötelezettségét méltatta a legkiszolgáltatottabbak védelme és a nemzetközi béke érdekében folytatott harcában.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Cartert olyan vezetőként jellemezte, aki mindig a szabadságért küzdők és az emberi jogok védelmezője volt. Zelenszkij szerint Carter öröksége figyelmeztetés a világ számára, hogy egységesen kell fellépni azokkal szemben, akik a szabadságot fenyegetik.

Carter öröksége: a béke, a szeretet és a remény

Jimmy Carter elnöksége idején és azt követően is példát mutatott az emberi jogok, a béke és a nemzetközi együttműködés előmozdításában. Az őt gyászoló nyilatkozatok világszerte arról tanúskodnak, hogy Carter személyisége és munkássága túlmutatott az Egyesült Államok határain, és a világpolitikában is maradandó nyomot hagyott.

FILE PHOTO: Former U.S. President Jimmy Carter attends an interview with Reuters in Cairo, Egypt, January 12, 2012. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh/File Photo
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek