Jimmy Cartert a világ humanitárius munkásságáért és az emberi jogok melletti elköteleződéséért ismerte el. 2002-ben Nobel-békedíjat kapott a nemzetközi konfliktusok békés megoldásáért, a demokrácia előmozdításáért, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés támogatásáért végzett munkájáért. Élete során fáradhatatlanul dolgozott a béke ügyén, és számos kezdeményezésével járult hozzá a világ jobbá tételéhez.
Fia, Chip Carter megható szavakkal emlékezett édesapjára:
Biden és Trump is megszólalt
Jimmy Carter halálhírére világszerte vezetők fejezték ki tiszteletüket. Joe Biden leköszönő elnök állami temetést rendelt el a volt elnök tiszteletére. Biden a közleményében méltatta Cartert: „Könyörületességével és morális tisztaságával azon dolgozott, hogy megszüntesse a betegségeket, ösztönözze a békét, előmozdítsa a polgári és emberi jogok ügyét, valamint a szabad és becsületes választásokat.” Hozzátette, hogy Carter nagyszerű jellem, a bátorság és az optimizmus embere volt.
Donald Trump, az Egyesült Államok következő elnöke szintén méltatta elődjét: „Miközben a politikát és a filozófiát illetően teljesen másképp gondolkodtunk, azt felismertem, hogy igazán szerette és tisztelte országunkat.” Trump közösségi oldalán „igazán jó embernek” nevezte Cartert.
Életút
Jimmy Carter 1924. október 1-jén született Plains városában, Georgia államban. Politikai pályafutása 1962-ben kezdődött, amikor a Georgia állami szenátus tagjává választották. 1971-ben államkormányzóként szolgált, majd az 1976-os elnökválasztáson legyőzte Gerald Fordot, ezzel az Egyesült Államok 39. elnökévé vált.
Elnöksége alatt olyan kihívásokkal nézett szembe, mint az energia- és gazdasági válság, valamint az iráni túszdráma. Hivatalának elhagyása után is aktívan részt vett a közéletben, különösen a Carter Centeren keresztül, amely világszerte az emberi jogok védelmét és a betegségek felszámolását tűzte ki célul.
Feleségével 77 évig tartott a házassága, Rosalynn Carter 2023 novemberében hunyt el.
Sorra búcsúznak a világ vezetői
- Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Carter tevékenysége mintaként szolgál a következő években is.
- Emmanuel Macron francia elnök arra emlékeztetett, hogy Jimmy Carter szilárd védelmezője volt a legkiszolgáltatottabbaknak, és fáradhatatlanul harcolt a nemzetközi békéért.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy nyilatkozott, hogy Carter mindig kiállt azok mellett, akik a szabadságért küzdenek, és védelmezte az emberi jogokat. Öröksége arra is figyelmeztet, hogy a világnak egységesnek kell maradnia azokkal szemben, akik a szabadságjogokat fenyegetik – tette hozzá.
- António Guterres ENSZ-főtitkár Carter érdemei közül kiemelte a közel-keleti békét előmozdító Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelést szolgálni kívánó SALT II egyezményt és a Panama-csatornáról szóló szerződéseket.
- Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök részvétét kifejezve úgy fogalmazott, hogy Carternek az Izrael és Egyiptom közötti békéhez vezető erőfeszítései örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe.