Hirdetés
Nagyvilág

Lengyelország soros elnökként komoly fejfájást okozna a magyar kormánynak

ATV.hu

Varsó az EU soros elnöksége alatt az orosz energiaimport szigorítására készül – írja elemzésében a Politico. „Magasak az elvárásaink a lengyel elnökséggel szemben” – fogalmaz Kijev.

Lengyel
Hirdetés

Az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta eltelt három év alatt Európa továbbra is jelentős mennyiségű orosz olajat és gázt vásárol, ezzel finanszírozva a Kreml háborús költségeit. Most Lengyelország szeretné szorosabbra húzni a szankciók hurkát – írja a brüsszeli lap.

Varsó – Kijev egyik legszorosabb szövetségese – azt tervezi, hogy az Európai Unió tanácsának soros elnökeként ráirányítja a figyelmet az orosz energiahordozók még mindig jelentős importjára. Céljuk, hogy új lendületet adjanak az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) és nukleáris technológia behozatalának korlátozására.

Tusk színre lép

Donald Tusk, a jobbközép Polgári Koalíció miniszterelnöke január 1-jén veszi át az EU Tanácsának elnökségét. Miközben Franciaország és Németország belpolitikai válságokkal küszködik, Ukrajna és legszorosabb európai szövetségesei Varsótól várják a vezető szerep átvételét.

„Magasak az elvárásaink a lengyel elnökséggel szemben” – nyilatkozta Vladyslav Vlasiuk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója. – „A lengyelek és ukránok nap mint nap együtt dolgoznak közös jövőjükért, így bízunk a szoros együttműködés folytatásában.”

Az energiaszankciók gyenge pontjai

A Helsinki központú Tiszta Levegő és Energia Kutatóközpont szerint az EU több mint 200 milliárd eurót költött orosz olajra és gázra a háború kezdete óta. Bár az unió már számos korlátozást vezetett be, például tengeri olajimportra vonatkozó embargót, még mindig jelentős kiskapuk maradtak, és bizonyos energiahordozók vásárlása nőtt.

Tusk korábban az orosz LNG importjának teljes betiltását és a nukleáris technológiára vonatkozó korlátozásokat szorgalmazta. Most az EU új szabályozásaival összhangban még szigorúbb intézkedésekre készül.

Új szabályok az LNG-reexport ellen

2025 első negyedévében az EU új szabályozása lép életbe, amely megtiltja az orosz LNG európai újraexportját. Ez jelentős logisztikai kihívást jelent Oroszország számára, különösen olyan országokban, mint Belgium és Franciaország, amelyek már elkötelezték magukat az új szabályok betartása mellett.

Tinne Van der Straeten belga energiaügyi miniszter szerint az EU-nak átláthatóbbá kell tennie az energiahordozók eredetét. „Ha valóban meg akarjuk szüntetni az orosz energiahordozókra való függőséget, tudnunk kell, honnan származnak” – hangsúlyozta.

A nukleáris energia dilemmája

Az energiaszankciók további szigorítását azonban nehezíti Magyarország ellenállása, véli a Politico. Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy nem támogatja a nukleáris energiát érintő szankciókat, mivel az orosz Roszatommal kötött szerződése révén Magyarország hosszú távú kapcsolatban áll Moszkvával.

Egy lehetséges kompromisszum az új közös projektek blokkolása lenne, ezzel lassan elvágva az orosz nukleáris iparhoz való kötődést. Azonban még ez is erőteljes ellenállásba ütközhet Magyarország részéről.

Az USA új szerepe

Donald Trump visszatérése az amerikai elnöki székbe új helyzetet teremthet. Trump ígéretet tett az amerikai LNG exportjának fellendítésére, ami Európa számára alternatívát nyújthat az orosz energiahordozók helyett.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az amerikai LNG importjának növelése nemcsak az energiaárakat csökkentené, hanem a kereskedelmi egyensúly javítását is segítené.

Kihívások és lehetőségek

Lengyelország elnöksége alatt lehetőség nyílhat az orosz energiahordozókra vonatkozó szankciók további szigorítására. Azonban a politikai akadályok, különösen Magyarország ellenállása és a szankciók végrehajtásának nehézségei, továbbra is komoly kihívást jelentenek.

Miközben az EU a teljes orosz energiafüggetlenség elérésére törekszik, Varsó döntései alapvetően befolyásolhatják Európa jövőbeli energiapolitikáját – és az ukrajnai háború kimenetelét is.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek