A cikk a Welt am Sonntag internetes kiadásában jelent meg szombaton, és közvetlenül publikálása után a lap véleményrovatának szerkesztője, Eva Marie Kogel tiltakozásul lemondott.
Musk a cikkben kifejtette, hogy az AfD az ország „utolsó reménysugara”, és szerinte a párt képviseli a „politikai realizmust” olyan kulcsterületeken, mint a gazdaság, az energiapolitika és a bevándorlás. Hangsúlyozta, hogy téves a pártot szélsőjobboldaliként beállítani, különösen annak fényében, hogy vezetője, Alice Weidel, egy azonos nemű párkapcsolatban él Srí Lanka-i származású partnerével.
„Ez tényleg Hitlerre hasonlítana? Ugyan már, kérem!” – írta Musk, védve az AfD politikáját és ideológiai irányvonalát.
A Welt am Sonntag szerkesztősége Musk írását közvetlenül Jan Philipp Burgard, a lap kijelölt főszerkesztőjének válaszával publikálja. Burgard elismerte, hogy Musk kritikája Németország aktuális problémáiról helytálló lehet, de figyelmeztetett arra, hogy az AfD által kínált megoldások – mint például az ország esetleges EU-ból való kilépése vagy a Kínával és Oroszországgal való szorosabb kapcsolatkeresés – súlyos következményekkel járnának.
Burgard és Ulf Poschardt, a Welt kiadója hangsúlyozták: az újságírás és a demokrácia a véleménynyilvánítás szabadságára épül, és Musk írásának megjelenése is ennek az elvnek a jegyében történt.
A cikk megjelenése különösen érzékeny időszakban történt, mivel Németországban februárban előrehozott választásokat tartanak, miután a Scholz-kormánykoalíció felbomlott. Az AfD, amely a felmérések szerint jelenleg a második legnépszerűbb párt, továbbra is megosztó szereplő marad: több politikai erő is jelezte, hogy nem hajlandó szövetségi szinten együttműködni vele.
A német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) az AfD-t szélsőjobboldali törekvések gyanúja miatt 2021 óta megfigyelés alatt tartja.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)