Mark Rutte, NATO-főtitkár a dpa német hírügynökségnek adott interjújában bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azon megnyilvánulásait, amelyek Olaf Scholz német kancellárt célozzák. Rutte szerint az ukrán elnök kritikája „nem igazságos”.
„Lenyűgöző, amit Scholz tett Ukrajnáért”
A NATO vezetője kiemelte, hogy Olaf Scholz vezetésével Németország az Egyesült Államok után a második legnagyobb katonai támogatást nyújtja Ukrajnának. „Ez olyan eredmény, amelyért Kijev csak hálás lehet” – fogalmazott Rutte.
Rutte elismeréssel szólt a német kancellár szerepéről az ukrajnai konfliktusban, és hangsúlyozta, hogy Zelenszkijnek fel kellene hagynia az éles kritikával. Emlékeztetett rá, hogy Scholz jelentős mértékben hozzájárult Ukrajna katonai támogatásához, ami a NATO-szövetségesek szempontjából is példaértékű.
Taurus rakéták és a NATO megosztottsága
Bár Rutte támogatja Scholz döntéseit, világossá tette, hogy bizonyos kérdésekben eltér az álláspontjuk. Például ő nem habozna hosszú hatótávolságú Taurus robotrepülőgépeket szállítani Ukrajnának, és nem szabna korlátozásokat azok felhasználására.
„Mindnyájan tudjuk, hogy ez a fajta kapacitás nagyon fontos Ukrajnának” – mondta Rutte, de hozzátette, hogy a szövetségesek felelőssége, mit és hogyan szállítanak a háborús helyzetben.
Zelenszkij és Scholz vitája a rakétaszállításokról
Zelenszkij nemrégiben nyilvánosan bírálta Olaf Scholzot, amiért a német kancellár nem hajlandó Taurus rakétákat küldeni Ukrajnának. Az ukrán elnök különösen kritikus volt amiatt, hogy Scholz telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel.
A Taurus rakéták kérdése érzékeny pont a NATO-n belül. Scholz elutasítása mögött az az aggodalom áll, hogy a rakéták orosz terület elleni használata az eszkaláció veszélyét hordozhatja. Scholz álláspontja ebben a kérdésben szembemegy több NATO-szövetségesével, akik nyitottabbak lennének az ilyen típusú fegyverek szállítására.
Rutte üzenete: egység és támogatás a NATO-ban
Mark Rutte szavai arra mutatnak rá, hogy bár a NATO-tagországok Ukrajna támogatásában egységesek, bizonyos stratégiai döntésekben megosztottság mutatkozik. A NATO-főtitkár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ukrán elnök részéről több tiszteletet várna a Németországhoz hasonló szövetségesek irányába.
„Fontos, hogy felismerjük: mindannyian a közös célt szolgáljuk” – zárta gondolatait Rutte.