Hirdetés
Nagyvilág

Óriási a feszültség: kínai repülők és hadihajók indultak meg Tajvan felé

ATV.hu

Hétfő hajnalban Kína két repülőgépe és hét hadihajója közelítette meg Tajvan partjait – közölte a tajvani védelmi minisztérium. Az esemény újabb példája annak a növekvő feszültségnek, amely az elmúlt években egyre gyakoribbá vált a Tajvani-szorosban.

Kína hadihajó
Hirdetés

Növekvő katonai aktivitás

A tajvani hadsereg által közzétett közlemény nem tért ki arra, hogy a kínai erők átlépték-e a szoros úgynevezett középvonalát. Ez a vonal korábban feltételes demarkációs határként funkcionált Tajvan és Kína között. Bár sosem volt hivatalosan elismert határ, mindkét fél általában tiszteletben tartotta. Azonban az elmúlt években Kína rendszeresen küld katonai repülőgépeket a vonal átlépésére, demonstrálva területi igényeit.

A tajvani hadsereg leszögezte, hogy „folyamatosan figyelik a helyzetet, és ennek megfelelően reagálnak”. Ez a megfogalmazás a szokásos diplomatikus válasz, amely a Tajvan részéről tanúsított katonai felkészültséget hangsúlyozza.

Kína és a demarkációs vonal

Kína hivatalosan nem ismeri el a demarkációs vonal létezését, mivel a szigetet saját területének tekinti. A Peking által folytatott politika része a katonai nyomásgyakorlás, amelyet Tajvanra gyakorolnak, hogy demonstrálják az egy Kína elvét. Tajvan ugyanakkor demokratikus kormányzattal működő, önálló államként viselkedik, amely nem kívánja magát alávetni a kínai kommunista kormánynak.

Fokozódó feszültség

Tajvani hivatalos adatok szerint 2022-ben több mint 1700 kínai katonai repülőgép lépte át a demarkációs vonalat. Ez jelentős növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest, amelyek körülbelül a felét tették ki. A növekvő katonai aktivitás és a kínai repülőgépek rendszeres átrepülése a vonalon súlyosbítja a feszültséget a térségben.

Nemzetközi következmények

A Tajvani-szoros helyzete nemcsak a helyi biztonságot érinti, hanem nemzetközi jelentőséggel is bír. Az Egyesült Államok és más nyugati országok szoros kapcsolatot ápolnak Tajvannal, és rendszeresen felszólalnak a Kína által gyakorolt nyomás ellen. Tajvan a globális chipgyártás kulcsszereplője, ami stratégiai fontosságúvá teszi a sziget stabilitását.

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek