Elfogadhatatlanok az orosz nukleáris energiahordozókat célzó és a szlovákiai villanyáram előállítást veszélyeztető szankciók – szögezte le Robert Fico szlovák miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknél Moszkvában vasárnap tett látogatását követően.
Erről a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség számolt be Robert Ficónak a közösségi médiában tett bejegyzésére hivatkozva.
A hírügynökség jelentésében Robert Fico szlovák miniszterelnök közlésére hivatkozva azt írta: a találkozón az ukrajnai helyzet békés rendezésének lehetőségeiről, energetikai kérdésekről, valamint a kétoldalú, szlovák-orosz kapcsolatokról esett szó. Utóbbival kapcsolatban Robert Fico azt mondta: szabványossá (szlovák szóhasználat szerint: sztenderddé) akarja változtatni azokat, kormányfőként pedig „mind a négy égtáj irányába” szuverén külpolitikát fog folytatni. Megjegyezte: moszkvai útjáról már pénteken tájékoztatta az Európai Unió (EU) legfőbb vezetőit.
Robert Fico bejegyzésében az orosz elnökkel lezajlott találkozójáról azt mondta, az reakció volt arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ellene van a Szlovákiába Ukrajnán át érkező orosz gáz tranzitjának.
Ezzel kapcsolatban Fico azt írta: Putyin biztosította arról, hogy Oroszország továbbra is kész a nyugatra és Szlovákiába irányuló gázszállítás folytatására, ám ez „tekintettel az ukrán elnök álláspontjára 2025 januárjától gyakorlatilag nem lehetséges.”
Kijev már korábban bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely a jövő év január elsején jár le.
A szlovák miniszterelnök az Ukrajnán át érkező orosz gáz szállításának kérdése mellett említést tett az orosz atomenergetikai programról is, rámutatva: Volodimir Zelenszki, ukrán elnök a programra vonatkozó, vagyis az orosz nukleáris energiahordozókat célzó szankciók támogatója, ami Szlovákia számára elfogadhatatlan.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint Fico munkalátogatáson tartózkodott Moszkvában, Vlagyimir Putyinnal négyszemközti megbeszélést folytattak. Peszkov szerint a tárgyalások középpontjában a „nemzetközi helyzet” és az orosz földgázszállítások kérdése állt. A találkozóról nem adtak ki közös nyilatkozatot.
Szlovákia novemberben egy rövidtávú azeri gázimport-megállapodást kötött, felkészülve arra az esetre, ha januártól nem érkezik orosz földgáz Ukrajnán át. Szlovákia az év elején szerződést írt alá az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) importjáról is, amely Lengyelország felől érkezik csővezetéken.