Matthew Miller külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szolidaritását fejezi ki Németországgal, és részvétet nyilvánított az áldozatok családjai felé. „Németország, az egyik legfontosabb szövetségesünk, számíthat támogatásunkra ebben a nehéz időszakban” – írta Miller.
Politikai reakciók és viták
A támadás politikai vihart is kavart. Elon Musk, a következő amerikai adminisztráció kijelölt tisztségviselője, élesen bírálta Olaf Scholz német kancellárt. Közösségi média-bejegyzésében Scholz azonnali lemondását követelte, inkompetensnek nevezve a német vezetőt. Emellett Musk támogatásáról biztosította a februári német előrehozott választásokra készülő Alternatíva Németországért (AfD) pártot. Bejegyzésében azt írta, hogy az AfD politikáját „mentőövnek” tartja Németország számára.
Nemzetközi visszhang
Az amerikai ajánlat és Musk kijelentései egyaránt megosztották a közvéleményt. Egyes szakértők üdvözlik az Egyesült Államok segítségnyújtását, amely a terrorizmus és más súlyos bűncselekmények elleni globális összefogás szimbóluma lehet. Ugyanakkor Musk szavai tovább növelték a politikai feszültséget Németországban és az Egyesült Államok szövetségesi kapcsolataiban.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)