A merénylettel kapcsolatban megszólalt Orbán Viktor is. A miniszterelnök szerint: csak azóta léteznek ezek a jelenségek Európában, amióta migrációs válság lett. Azt is mondta, hogy Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból. A híradónknak nyilatkozó szakértők azt mondják: Európában egyre nő a feszültség, a hatóságok viszont túlterheltek, így nem tudnak minden terror-cselekményt megakadályozni.
„Fájdalmunkat fejezzük ki a németországi terrorcselekmény áldozatainak családjai felé” – mondta évzáró sajtótájékoztatóján a magdeburgi tragédia után Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint a politikai következtetések levonására ugyanakkor egy-két napot még várni kell.
„Ilyenkor még az együttérzés uralkodik az érzéseinken, ez helyes is. Annyit azonban mindenképp szeretnék mondani, hogy ezek a jelenségek csak azóta léteznek Európában, mióta migrációs válság lett” – tette hozzá Orbán Viktor.
A történtekkel kapcsolatban sorra szólaltak meg a hazai vezető politikusok. Elítélte a merényletet Gyurcsány Ferenc és Magyar Péter is. A Tisza párt elnöke egyúttal bírálta a Fidesz frakcióvezetőjét, aki szerinte álhírt posztolt a merényletről.
„Azt nem lehet szó nélkül hagyni, amit a Fidesz frakcióvezetője Kocsis Máté, amilyen undorító módon eljárt tegnap, hogy részvétet nem nyilvánított, de mindenféle információ hiányában egészen elképesztő fröcsögést nyomott le egy szír terroristáról, illegális migrációról, fenyegetésről, félelemkeltésről, és utalásokról az ellenzékről” – nyilatkozta híradónknak Magyar Péter.
Az eddigi hírek szerint nem iszlamista támadásról volt szó. Az merénylet elkövetője egy szélsőjobboldali, bevándorlásellenes szaúd-arábiai orvos volt, aki 2006 óta él Németországban. A megkérdezett biztonságpolitikai szakértő azt mondta, Európaszerte nő a feszültség, ebből is következhetnek a hasonló radikális cselekmények.
„Ha körülnézünk, azt látjuk, hogy a feszültség fokozódik az emberekben, mindenhol az egész világon. Nem tudom, hogy Afrika közepén hogy van, de itt Európában egész biztosan. Ugye sok minden egybejátszik, a gazdasági problémák, a politikai problémák, az a veszélyeztetettség, amit a háborúk miatt érez az ember, elkerülhetetlenül. Aztán a politikai propaganda, a politikusok ezt megpróbálják kihasználni a saját meggyőződésüknek megfelelően” – mondta Gyarmati István, biztonságpolitikai szakértő.
Demkó Attila szerint az ellentétek a német társadalomban különösen erősek, a bevándorlók integrációja ugyanis nem volt sikeres. Hangsúlyozta, nem lehet a terrorcselekményeket teljesen kiküszöbölni. A hatóságok többszáz esetet megakadályoznak, olykor viszont hibáznak, ugyanis rendkívül túlterheltek.
„Lehet egy karácsonyi vásárt védeni, de minden buszmegállót is? Annyi lehetősége van egy adott merénylőnek, hogy egy nagyobb embercsoportot mondjuk egy járművel megcélozzon, hogy nem lehet, egyszerűen nincs ez ellen védelem. A problémát a gyökerénél kell elkerülni, nem szabad, hogy ilyen nagy méretű, ilyen közösségek kialakuljanak a mi térségünkben” – mondta Demkó Attila.
A biztonságpolitikai szakértő szerint könnyen előfordulhat, hogy az Iszlám Állam újra megerősödik az Asszad rezsim bukását követő szír belpolitikai rendezetlenségben. Ez pedig újabb lendületet adhat az esetleges európai terrorcselekményeknek, merényleteknek.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)