„Világossá akarom tenni: amíg a háború tart, nem lesznek német katonák ukrán földön. Ez a kérdés akkor merülhet fel, ha tűzszünet vagy béke lesz, és ha világossá válik, hogy az hogyan fog kinézni” – mondta a miniszter.
Pistorius kifejtette, hogy a békefenntartó misszió körülményei attól függnek, hogy lesz-e demarkációs vonal, ütközőzóna vagy egyéb olyan terület, ahol a fegyveres erőknek biztosítaniuk kell a békét. „Mint látják, itt még sok kérdés tisztázásra vár” – tette hozzá.
A miniszter kiemelte, hogy végső soron a döntést a parlament fogja meghozni. Ugyanakkor hangsúlyozta: „Egy dolog világos: Németország, mint Európa legnagyobb NATO-országa és legnagyobb gazdasága, nem maradhat tétlen és nem vonhatja ki magát.”
Előzmények:
A nyugati katonák esetleges ukrajnai békefenntartó missziójával kapcsolatban Olaf Scholz kancellár nemrégiben úgy fogalmazott, hogy mindig helyes sorrendben kell cselekedni. Először Ukrajnának kell meghatároznia céljait egy nem diktált béke érdekében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elismerte, hogy Brüsszelben már tárgyaltak egy békefenntartó misszió ötletéről, amely elrettentésül szolgálhatna egy újabb orosz támadás ellen. Zelenszkij pozitív visszajelzésekről számolt be egyes vezetők részéről, és támogatásáról biztosította Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezését. Az ukrán elnök felszólította az EU többi tagját is, hogy csatlakozzanak az elképzeléshez.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)