Hirdetés
Nagyvilág

„Szégyen!” Zelenszkij ismét üzent Magyarországnak? Putyin is megszólalt

ATV.hu

Putyin bejelentette, nem lesz új gázmegállapodás az EU-val. Zelenszkij szerint szégyen, hogy egyes országok a drágulás miatt aggódnak. Magyaroszágot és Szlovákiát érzékenyen érinti a döntés.

Orbán Viktor, Volodimir Zelenszkij
Hirdetés

A Politico beszámolója szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy az év végén lejár az a megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy Közép-Európa országai Ukrajnán keresztül vásároljanak orosz földgázt, és az nem kerül meghosszabbításra. Ez komoly kihívást jelenthet azoknak az EU-tagállamoknak, amelyek továbbra is számítanak az olcsó orosz gázra.

Putyin: „A szerződés véget ér”

Putyin az éves, maratoni hosszúságú sajtótájékoztatóján egyértelművé tette, hogy az Ukrajnán keresztül történő gázszállításra vonatkozó megállapodást nem hosszabbítják meg, és jelenleg nincs alternatív megoldás kidolgozva.

„Ez a szerződés többé nem lesz érvényben, ez egyértelmű” – mondta Putyin. „De ez rendben van – mi túléljük, a Gazprom túlél.”

Ukrajna elutasította a közvetlen tárgyalásokat az ügyben, és ehelyett azt javasolta szomszédainak, hogy vegyék igénybe Ukrajna saját gáztermelését.

Zelenszkij bírálta az aggódó országokat

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén csütörtökön, Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót, ahol kijelentette, hogy Ukrajna nem fogja meghosszabbítani a tranzitszerződést Oroszországgal. Hangsúlyozta, hogy szégyenteljes, ha egyes országok az energiaárak növekedése miatt aggódnak, miközben ukránok halnak meg az orosz agresszió elleni védekezésben.

„Szégyen, hogy egyesek az üzemanyagárak kis növekedése miatt aggódnak, miközben mi itt életeket veszítünk a fronton” – mondta Zelenszkij.

Orbán és Fico: Hosszabbításért lobbiznak

A 2019-ben kötött szerződés eddig lehetővé tette, hogy az orosz Gazprom Ukrajnán keresztül szállítson földgázt az EU több országába. Azonban Oroszország az energiát politikai fegyverként használva, 2022 elején, a teljes körű ukrajnai invázió után megszüntette a gázszállítást olyan országokba, mint Németország és Lengyelország.

Ennek ellenére néhány uniós tagállam – például Szlovákia, Magyarország és Ausztria – továbbra is vásárolt orosz gázt ezen az útvonalon keresztül. Ez szembemegy az EU azon célkitűzésével, hogy 2027-re megszűnjön a Moszkvától való energiafüggőség.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke nyilvánosan kiállt a gyakorlat folytatása mellett. Szerinte Ukrajna döntése, hogy nem hosszabbítja meg a Gazprommal kötött szerződést, még nem jelenti azt, hogy Szlovákia ne tudna keletről gázt vásárolni.

„Ez nem azt jelenti, hogy ne tudnánk gázt venni keletről” – nyilatkozta Fico, aki megígérte, hogy az Európai Tanács brüsszeli ülésén Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez fordul az ügyben.

Milyen hatása lesz az EU-ra?

A Politico elemzése szerint az Ukrajnán keresztüli gáztranzit megszűnése csak korlátozott hatással lenne az EU egészére, mivel a legtöbb tagállam már jelentős lépéseket tett az orosz energiafüggőség csökkentésére. Ugyanakkor az olyan országok, mint Magyarország és Szlovákia, továbbra is érzékenyen reagálhatnak az árak emelkedésére és az ellátási bizonytalanságokra.

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek