Tiltakozás a magyar kormány lépése ellen
A lengyel külügyi tárca szerint a magyar kormány döntése barátságtalan gesztus mind Lengyelország, mind az Európai Unió alapszabályai felé. A külügyminisztérium közleményében jelezte, hogy a magyar nagykövet bekéretésén túl konzultációra visszahívják Sebastian Kecieket, Lengyelország budapesti nagykövetét.
Radoslaw Sikorski lengyel külüyminiszter még csütörtök este kijelentette, hogy Varsó szükség esetén az Európai Bizottsághoz fordul, kérve, hogy indítsanak jogi eljárást Magyarországgal szemben az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján.
Romanowski elleni vádak
Marcin Romanowskit, aki 2019 és 2023 között töltötte be az igazságügyi miniszterhelyettesi posztot, szervezett bűnözői tevékenységben való részvétellel és közpénz hűtlen kezelésével gyanúsítják. Az állítások szerint az általa felügyelt Igazságosság Alap forrásait nem rendeltetésszerűen használták fel. Lengyelország bírósága európai elfogadóparancsot adott ki ellene.
Romanowski azonban állítja, hogy az ellene folyó eljárás politikai indítatású, és jogellenesnek tartja a lengyel parlament azon döntését is, amely megfosztotta mentelmi jogától. Jaroslaw Kaczynski, a Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője szerint Romanowski csak az igazságügy jelenlegi módszereit akarja elkerülni, amelyek tisztességtelen eljárásokat eredményeznek.
Magyarország szerepe a vitában
A magyar kormány menedékjog biztosítása Romanowski számára újabb feszültségeket szült Varsó és Budapest kapcsolatában. Lengyelország azért is tekinti problematikusnak a lépést, mert az Európai Unió alapszabályait sérti, amikor egy tagállam védelmét biztosítja egy másik tagállam bürökratikus eljárásával szemben.
Mi várható a közeljövőben?
A lengyel igazságügyi miniszter, Adam Bodnar szerint folytatódik az európai elfogadóparanccsal kapcsolatos eljárás, és minden lehetséges jogi lépést megtesznek az ügyben. Kérdéses, hogy Magyarország hogyan reagál a lengyel diplomáciai nyomásra, illetve hogy az ügy milyen hatással lesz a két ország közötti kapcsolat jövőjére.
Az ügy nem csupán a lengyel-magyar viszonyra, hanem az EU belső kohéziójára is kihatással lehet, hiszen mindkét ország szoros szövetségesként tekintett egymásra az elmúlt években.
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)