Hirdetés
Nagyvilág

Trump lett az év embere a Financial Timesnál, másodszor

ATV.hu

Donald Trumpot, az USA volt és újból megválasztott elnökét választotta az év emberévé a Financial Times drámai politikai visszatérése miatt.

Trump
Trump
Hirdetés

A Financial Times, az Egyesült Királyság egyik legbefolyásosabb üzleti napilapja, Donald Trumpot, az Egyesült Államok volt és újból megválasztott elnökét nevezte meg az év emberének. A csütörtöki kiadásban a lap azzal indokolta választását, hogy Trump az Egyesült Államok történetének egyik legdrámaibb politikai visszatérését hajtotta végre, miután négy évvel ezelőtt vereséget szenvedett a választásokon.

Trump, a modern Grover Cleveland

A Financial Times cikkében emlékeztetett, hogy Donald Trump ezzel egyedülálló politikai teljesítményt vitt véghez: az Egyesült Államok történetében eddig csak Grover Cleveland volt képes két nem egymást követő ciklusban elnökként szolgálni. Cleveland 1885 és 1889, majd 1893 és 1897 között töltötte be a tisztséget.

A lap szerint a volt elnök visszatérésének jelentőségét nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen politikai pályafutása „nem tűnő jelenség”, hanem mélyen meghatározza az Egyesült Államok jelenét és jövőjét. Az év embere cím elnyerését a Financial Times szerint éppen Trump „figyelemre méltó visszatérésének” köszönheti.

Másodszor az év embere

Ez nem az első alkalom, hogy a Financial Times Donald Trumpot az év emberének választotta. 2016-ban, amikor első alkalommal nyerte meg az elnökválasztást, a brit lap már elismerte politikai sikerét. Akkor azonban sokan, még a republikánus elit is, kétségbe vonták esélyeit, és maga Trump sem volt teljesen meggyőződve arról, hogy legyőzheti demokrata párti ellenfelét, Hillary Clintont.

A mostani helyzet azonban jelentősen eltér a 2016-os kampánytól. A Financial Times szerint Trump jelenlegi kampányát tapasztalt szakemberek irányították, és az exelnök most nagyobb figyelmet fordított kormánya összetételére. Míg 2016-ban a kinevezéseket többnyire másokra bízta, ezúttal személyesen hallgatta meg a potenciális jelölteket.

Trump világképe és a NATO jövője

A Financial Times elemzése kiemeli, hogy Trump világképét továbbra is a kemény realitások uralják. Az Egyesült Államok szövetségeseit gyakran „potyázóknak” tartja, és úgy látja, hogy a nemzetközi kapcsolatokban az erő dominál. A lap szerint Trump nézetei miatt még a NATO jövője is bizonytalan, hiszen szkepticizmusa komoly hatással van az amerikai külpolitikára.

Történelmi jelentőségű visszatérés

A Financial Times szerint Trump 2024-es visszatérése nemcsak a republikánus táboron belül, hanem az egész amerikai politikai színtéren komoly hatással lesz. A lap elemzése szerint Trump ezúttal sokkal felkészültebb, mint 2016-ban, és célja, hogy politikai örökségét még mélyebben bevésse az Egyesült Államok történetébe.

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek