Nagyvilág

Izrael és Jordánia titkos találkozón tárgyaltak arról, hogy mi legyen Szíriával

Virág Sára
Hirdetés

Izrael és Jordánia pénteken titkos megbeszéléseken egyeztettek a szíriai helyzetről – fogalmazott három izraeli tisztviselő az Axiosnak.

Hirdetés

Basár-el Aszad rezsimjének a bukása után egy igencsak törékeny állam, egy vegyifegyver-készlet és több különböző, egykor még az al-Kaidával is szoros kapcsolatot ápoló iszlamista szervezet maradt hátra. Assad uralmának az összeomlása óta Izrael Szíria-szerte bombázza a katonai objektumokat, és elfoglaltak egy területet is a Golán-fennsíkon, a két ország közötti határ szíriai oldalán. Szíria ENSZ-képviselete szerint a terület elfoglalásával Izrael egyértelműen megsértette az ország szuverenitását. 

Izrael és Jordánia, – amely ország szintén határos Szíriával, – megállapodott a közös együttműködésben a biztonsági aggályaik miatt. Jordánia kulcsfontosságú közvetítő szerepet tölt be Izrael és a szíriai lázadó csoportok, köztük a Hayʼat Tahrir ash-Sham (HTS) szunnita ellenzéki szerveződés között, amely Aszad uralmának a megdöntéséért is felel – fogalmazott egy izraeli tisztviselő.

Az izraeli biztonsági szervezet, a Shin Bet igazgatója és az Izraeli Védelmi Erők (IDF) több magas rangú tisztje pénteken találkozott Ahmad Husnival, a jordániai hírszerző szolgálat igazgatójával és több magas rangú jordániai parancsnokkal – közölték az izraeli tisztviselők.

Az izraeliek elmondása szerint a szíriai helyzetről, valamint a zsidó állam és Jordánia szerepéről is tárgyaltak a kormányalakításra készülő lázadó csoportokkal. Azt is megvitatták: egyre nagyobb a veszélye annak, hogy Irán Jordánián keresztül fegyvereket csempészik az Izrael által megszállt Ciszjordániában működő fegyveres csoportoknak, ez pedig drámai módon megnövelheti az erőszakot a palesztin területeken. Az IDF, a Shin Bet és Jordánia washingtoni nagykövetsége nem kívánt nyilatkozni az ügyben – írja az Axios.

Az izraeli hadsereg az elmúlt 10 napban fokozatosan megszállta a szíriai területeket a Jom Kippuri háború végén lefektetett határövezetben. Az izraeli erők több más stratégiai fontosságú helyszínre is benyomultak hogy elfoglalják, mint például a térség legmagasabb pontján, a Hermon-hegyen fekvő szíriai katonai előörsöt. Az izraeli hadsereg közlése szerint közel 500 légicsapást mértek Szíria katonai célpontjaira; megsemmisítették a szíriai légierő, a haditengerészet, a légvédelem és a rakéták nagyrészét is. Az IDF olyan létesítményeket is célba vett, amelyeket a vegyifegyver-programjukhoz használtak a szíriaiak. A csapásokat azért kellett végrehajtani, mert ezek az eszközök nagyon veszélyes fegyverré válhattak volna a terroristák kezében – magyarázta az IDF. 

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök arról beszélt csütörtökön Jake Sullivan fehér házi nemzetbiztonsági tanácsadónak, hogy az IDF „ideiglenesen” fenntartja az ellenőrzést a szíriai határvidék felett, „amíg nem jön létre egy olyan erő, amely képes érvényt szerezni az 1974-es, elkülönített övezetekről szóló megállapodásnak”.

Az Izrael és Szíria közötti megállapodás egy „elkülönített övezetet” létrehozását deklarálta, és mindkét felet felszólította arra, hogy vonják ki a csapataikat a területről. Több magas rangú izraeli tisztviselő szerint most hetekig, de akár hónapokig is az ütközőzónában állomásozhat majd az IDF. 

Szíria nincs elragadtatva Izrael akcióitól 

Szíria ENSZ-képviselete az ENSZ Biztonsági Tanácsának küldött levélben tiltakozott az izraeli intézkedések ellen. A levelet december 9-én küldték el, de csak négy nappal később hozták nyilvánosságra. „Éppen akkor, amikor a Szíriai Arab Köztársaság egy új történelmi szakaszba lépett, amelyben a nép a szabadság, az egyenlőség, a társadalmi igazságosság, a jogállamiság, a béke és a stabilitás megalapozására törekszik, az izraeli megszálló hadsereg épphogy fokozta a Szíriai Arab Köztársaság ellen folytatott agresszióját” – írta Szíria ENSZ-nagykövete. Az ütközőzóna izraeli megszállása és a légicsapások is megsértették az 1974-es megállapodást és Szíria szuverenitását is – tette hozzá. 

Szíria ismételten felszólítja az Egyesült Nemzetek Szervezetét és a Biztonsági Tanácsot, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy Izraelt rákényszerítsék, hagyjon fel a szíriai területek elleni támadásokkal és haladéktalanul vonuljon vissza az 1974-es megállapodásban kijelölt területekről” – áll a levélben. Ahmad al-Shara, a az Aszad uralmát megdöntő HTS vezetője szombaton nyilatkozott először a zsidó állam akcióiról, „indokolatlan eszkalációnak” nevezve azokat. Szerinte Izraelnek a világon semmi oka nem volt arra, hogy bevonuljon az ütközőzóna területére, mert Irán már nincs jelen Szíriában, és a szövetségese, Aszad nélkül egyébként sem tudna mit kezdeni. 

„A háborúskodás évei után egyszerűen nem engedhetjük meg maguknak, hogy újabb konfliktusba keveredjünk. A legfőbb prioritás most az ország újjáépítése és a stabilitás megteremtése, nem pedig az, hogy további pusztulást hozzunk a fejünkre” 

– fogalmazott, emellett a nemzetközi közösséget is felszólította: gyakoroljanak nyomást Izraelre, hogy tartsa tiszteletben Szíria szuverenitását. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek