A Financial Times beszámolója szerint az Import Genius nevű orosz vámadatbázis hozta nyilvánosságra az információkat a pénzszállítmányokról. Ezzel párhuzamosan kiderült, hogy az Aszad család Moszkvában luxusingatlanokat vásárolt különböző, hálózati cégeken és kölcsönszerződéseken keresztül.
A készpénz szíriai bankokból érkezett olyan orosz pénzintézetekhez, amelyek később szintén az Egyesült Államok szankcióinak célpontjai lettek, például az RFC Bankhoz és a TSMR Bankhoz.
A szakértők, köztük David Schenker, az Egyesült Államok közel-keleti ügyekért felelős helyettes államtitkára 2019 és 2021 között, úgy vélik, hogy ezek a pénzügyi műveletek azt szolgálták, hogy a rezsim a fosztogatásból származó pénzt kivonja az országból, és fényűző életet biztosítson a vezetőknek és szövetségeseiknek, miközben megkerülik a nyugati szankciókat.
Egy másik, a szíriai központi bank adatainak ismeretében nyilatkozó forrás viszont alternatív magyarázattal állt elő. Eszerint a bank azért volt kénytelen készpénzes tranzakciókat végrehajtani, mert a szankciók miatt nem tudtak elektronikus fizetéseket lebonyolítani. A készpénzt többek között orosz búza vásárlására, pénz nyomtatási szolgáltatások kifizetésére és „védelmi” kiadások fedezésére fordították.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)