Nagyvilág

Rengeteg ukrán katona szökik meg – ez vár rájuk, ha elkapják őket

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
síhamaszTrumpStrabag
Hirdetés
Hirdetés

Ukrajnának komoly gondjai vannak a keleti fronton harcoló csapatai feltöltésével. Ennek egyik oka a dezertálások számának ugrásszerű növekedése. Csak ebben az évben már több mint 30 ezer esetet regisztráltak. Az ukrán kormány most új esélyt ad a dezertőröknek. Ha egy katona nem visszaeső, és első szökése után visszatér a seregbe, kegyelmet kaphat. Ellenkező esetben tíz…

Hirdetés

Olekszandr kezében már rég nem volt fegyver. 2022 februárjában, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, még egy ukrán egységnél harcolt. Egy évvel később hagyta el a csapatát, engedély nélkül.

„A bátyám skizofrén. Állapota rosszabbodott, már veszélyt jelentett a szomszédokra, emiatt mentem haza. Nincs senkim a bátyámon és az anyámon kívül” – mesélte a Deutsche Welle újságírójának.

Olekszandr nem kérvényezett eltávozást, biztos volt benne, hogy elutasítják, emiatt dezertőrként van számon tartva, amit Ukrajnában tíz évig terjedő börtönnel büntetnek. Nem egyedi az esete.

A dezertőrök száma Ukrajnában ebben az évben megháromszorozódott. Augusztusban az ukrán parlament ezért úgy döntött, hogy kegyelmet ad azoknak, akik nem visszaesők.

Egy feltétel van, hogy visszatérnek az egységükhöz. Olekszandr is így tett.

Oxana Dogoter ügyvédnő dezertőr katonákat véd a bíróságon, jól ismeri az indítékaikat, olyan férfiak, akik nem akarják, hogy a halálba küldjék őket, akik összeomlottak, vagy akik két év frontszolgálat után egyszerűen csak haza akartak menni.

„Nehéz úgy tankok vagy tüzérség ellen harcolni, hogy látod, nincs tüzérségi támogatásod, és csak egy gránát meg két tárgytöltény az összes muníciód. Ez öngyilkosság, sima öngyilkosság” – fogalmazott. 

Szergej ügyét a kijevi bíróságon tárgyalják. Őt egy közúti ellenőrzés során fogta el a rendőrség, mert nem voltak érvényes papírjai. Több mint egy éve szökött el az egységétől. Szergej korábban a Kramatorszki tüzéreknél harcolt, elmondása szerint krónikus hátfájás kínozta. Amikor megtudta, hogy a felesége el akar válni tőle, dezertált.

A szökés után egy templomban húzta meg magát, és alkalmi munkákból élt. Amikor a rendőrség letartóztatta, nem tanúsított ellenállást.

„Nem vagyok se rabló, se bandita, se gyilkos. Nem bántam meg semmit, legalább éltem egy kicsit. Most visszamegyek a frontra” 

– mondta. Szergejnek 72 órán belül jelentkeznie kell katonai szolgálatra, ha el akarja kerülni a börtönbüntetést. Neki megvan a maga véleménye, miért dezertál annyi katona.

„A katonai vezetés miatt. A tisztek nem jönnek velünk a frontra. Ők messze hátul maradnak. Csak nagyon kevés tiszt harcol az egységével. Én a családom miatt térek vissza a hadseregbe, csak miattuk megyek újra háborúba” – árulta el.

Alexandris ezzel szemben szeretné jóvátenni, hogy dezertált. „Amit tettem, helytelen volt. Cserben hagytam a fiúkat. Még akkor is, ha közvetlenül nem veszélyeztettem őket. Személyes döntést hoztam, amit nem fogadtak el. Nem lett volna szabad elmennem, de nem tehettem mást” – magyarázta. 

Olekszandrnak is most újra be kell illeszkednie, legszívesebben a 47. brigádhoz csatlakozna, amely megértést tanúsít a dezertőrök iránt, sőt a Facebookon keresik őket. Egyik posztjukban az áll, hogy együttéreznek azokkal, akik engedély nélkül hagyták el az egységüket. 

Tudják, sokan elfáradtak és nagyon hiányzik nekik a családjuk. A 47. dandár minden katonának kész lehetőséget adni a visszatérésre. Már az ukrán hadsereg tisztjei is beismerik, változásokra van szükség a csapatoknál, és támogatják azokat a kezdeményezéseket, amelyek a több pihenőidőt és a jobb orvosi ellátást célozzák. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek