Nagyvilág

Most van nagy baj: Észak-Korea után újabb erős szövetségesre tehet szert Putyin

ATV.hu
Hirdetés

Kína kész megerősíteni stratégiai partnerségét Oroszországgal - jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön, amikor Pekingben fogadta Dmitrij Medvegyevet, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettesét.

Oroszország, Putyin
Hirdetés

Hszi hangsúlyozta, hogy a két ország közötti együttműködés fontos szerepet játszik a globális stabilitás, igazságosság és méltányosság előmozdításában.

A kínai elnök a találkozón kiemelte: „A két félnek közösen kell vezetnie a globális kormányzást, és össze kell hangolnia a baráti politikai pártok közötti együttműködést, különösen a globális Dél országaival.” 

A CCTV kínai állami televízió beszámolója szerint Hszi arra is rámutatott, hogy Pekingnek és Moszkvának továbbra is szoros kommunikációt és együttműködést kell fenntartania olyan többoldalú szervezetekben, mint az ENSZ, a BRICS és a Sanghaji Együttműködési Szervezet. Kiemelte: Kína és Oroszország közös célja, hogy elősegítsék a nemzetközi rend igazságosabb és kiegyensúlyozottabb fejlődését, és biztosítsák a globális stratégiai stabilitást.

Hszi hozzátette, hogy a két országnak együtt kell védenie a nemzetközi rendszert, amelynek középpontjában az Egyesült Nemzetek Szervezete áll, valamint „gyakorolniuk kell a valódi multilateralizmust”. A kínai elnök szavai szerint ez elengedhetetlen ahhoz, hogy biztosítsák a világpolitikában az igazságosság és a méltányosság érvényesülését.

A találkozón Medvegyev kijelentette: „Nagy örömömre szolgál, hogy az Oroszország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából ismét Pekingbe látogathatok.” Egy kínai közmondást idézve – „hasonló a hasonlót vonzza” – Medvegyev hangsúlyozta, hogy ez a kifejezés jól tükrözi a két ország és az államfők között kialakult szoros kapcsolatot.

Hszi a találkozón az ukrajnai válság kapcsán is kifejtette Kína álláspontját. Hangsúlyozta, hogy Kína a kezdetektől fogva három alapelvet tart fontosnak: a háború kiterjedésének elkerülését, a konfliktus eszkalációjának megakadályozását és a felek közötti további feszültségek szításának megszüntetését. Hszi szerint Kína továbbra is következetesen fellép a válság politikai megoldásának előmozdítása érdekében, és kész az ehhez szükséges feltételek megteremtésében együttműködni a nemzetközi közösséggel.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek