Nagyvilág

Megszólalt az orosz politikus: így jutott el Aszad Moszkvába

ATV.hu
Hirdetés

Bassár el-Aszad volt szíriai elnököt rendkívül biztonságos körülmények között szállították Oroszországba, miután a lázadó csoportok egy villám hadművelet során eltávolították őt a hatalomból. Ezt Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes nyilatkozta az NBC News amerikai hírcsatornának adott interjúban, amelyet kedden sugároztak.

Hirdetés

A Kreml hétfőn bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin elnök döntése alapján Aszadnak menedéket biztosítanak Oroszországban. Rjabkov az NBC honlapján megjelent beszámoló szerint kiemelte: a volt szíriai elnök kimenekítését teljes biztonságban oldották meg. „Szavatolták Aszad biztonságát, és ez azt mutatja, hogy Oroszország a szükséges módon cselekszik egy ilyen rendkívüli helyzetben” – hangsúlyozta a politikus.

Rjabkov ugyanakkor nem részletezte, hogy az akció pontosan miként zajlott le, és milyen módon szervezte meg azt az orosz fél. A riporter kérdésére, hogy Oroszország hajlandó lenne-e átadni Aszadot, hogy bíróság elé állítsák, a külügyminiszter-helyettes így válaszolt: „Oroszország nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó egyezménynek.”

Történelmi kapcsolatok és új fordulatok

Szíria és Oroszország között évtizedek óta szoros politikai és katonai kapcsolat áll fenn. Moszkva a hidegháború kezdete óta támogatja Szíriát, és már 1944-ben elismerte az ország függetlenségét, amikor Damaszkusz megszabadult a francia gyarmati uralom alól. Az orosz támogatás a szíriai polgárháború során is kulcsfontosságú szerepet játszott Aszad rezsimjének fenntartásában.

A szíriai belpolitikai helyzet azonban gyökeresen megváltozott. Kedden Mohamed el-Basír, az új ideiglenes vezető bejelentette, hogy ügyvezető miniszterelnökként átveszi az ország irányítását. Az Aszadot megbuktató lázadó csoportok támogatásával el-Basír célja a szíriai kormányzás stabilizálása és a nemzetközi kapcsolatok újjáépítése.

Újabb orosz-amerikai fogolycsere lehetősége

Az interjú során Rjabkov egy másik fontos kérdést is érintett: az orosz-amerikai fogolycsere lehetőségét. A politikus elmondta, hogy Oroszország „határozottan kész lenne megfontolni” egy újabb fogolycserét, amely hasonló lenne az idei augusztusban végrehajtott megállapodáshoz. Akkor Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal újságírója, valamint Paul Whelan, egy volt amerikai tengerészgyalogos térhetett vissza az Egyesült Államokba.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek