Peszkov szerint Szíria jelenleg „rendkívüli instabilitás” időszakát éli. „Időbe telik, míg a helyzet stabilizálódik, és komoly tárgyalásokra lesz szükség azokkal, akik hatalmon lesznek” – mondta, amikor az orosz bázisok jövőjéről kérdezték. A Tartuszban és Hmejmímben található katonai létesítmények kulcsfontosságúak az orosz érdekek szempontjából, ezért sorsuk jelentős nemzetközi figyelmet kap.
Aszad és családja menedékre talált Oroszországban
Peszkov megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin személyesen döntött Bassár el-Aszad és családja politikai menedékjogának megadásáról.
Az orosz szóvivő ugyanakkor kiemelte, hogy hivatalos nyilatkozat eddig nem hangzott el az ügyben. Az orosz sajtó vasárnap egy meg nem nevezett Kreml-forrást idézett, amely szerint Aszad és családtagjai már Moszkvába érkeztek, ahol Oroszország humanitárius okokból fogadta be őket.
Drámai események Szíriában
A szíriai fegyveres ellenzék november 27-én indított offenzívát, amely néhány hét alatt radikálisan átrendezte a hatalmi viszonyokat. December 7-ére Aleppó, Hama, Deraa és Homsz is az ellenzéki erők irányítása alá került, majd másnap bevonultak Damaszkuszba. A kormányerők elhagyták a fővárost, és Mohammed Gázi al-Dzsaláli kormányfő bejelentette készségét a hatalom békés átadására.
A hatalom átadása és Aszad lemondása
A szíriai kormány hivatalosan közölte, hogy Bassár el-Aszad lemondott elnöki tisztségéről, és elhagyta az országot. Az orosz külügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint Aszad a hatalom békés átadására utasította a kormányt, mielőtt politikai menedéket kért Oroszországtól. Az események közepette Aszad családjával együtt Moszkvába menekült, ahol menedékjogot kapott.
Az orosz bázisok és a jövő kérdései
A Tartusz és Hmejmím bázisok sorsa kiemelt kérdés marad, amelynek rendezése az új szíriai vezetés és Moszkva közötti tárgyalások függvénye. Dmitrij Peszkov szerint a jelenlegi helyzet instabilitása időt igényel, de Moszkva készen áll a tárgyalásokra, hogy biztosítsa érdekeit a régióban.