Orbán Viktor a szokásos pénteki állami rádiós interjújában így reagált: „Nem érdemes aggódni az európai uniós pénzek miatt, irritáló persze, hogy betartanak, hogy próbálkoznak, hogy visszatartják, hogy van egy csomó kellemetlenkedés, de a lényeget illetően, hogy ezek a források megérkeznek a magyar gazdaságba, semmilyen kétség nincsen.” Majd hozzátette:
„És azt én biztosan mondhatom, hogy az a pénz, amit nem kaptunk meg a ’25, ’26-os években, azt meg kell kapnunk a ’27-’28-as években, egyébként nem lesz költségvetése az uniónak, mert nem járulok hozzá.”
Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint az ilyen fenyegetéseket már nem veszik komolyan Brüsszelben: „2020-as tárgyalások időszakában is fenyegetőzött Orbán Viktor vétótól kezdve mindennel, aztán mégis lett jogállamisági eljárás, mégis lett 7 éves költségvetés, tehát igazából nekem kezd egy olyan érzésem kialakulni, hogy Orbán Viktornak ezeket a fenyegetéseit már úgy beárazta a valóság.”
Brüsszelben már hozzá is fogtak egy alternatív pénzosztási rendszer kidolgozásához – írja a Népszava. Halmai Katalin, az EU-s ügyek szakértője szerint ez elsősorban a felzárkóztatási és fejlesztési forrásokra vonatkozna. Magyarországnak ebben a hétéves költségvetési ciklusban 20 milliárd euró járna, ha ennek egy része nem lenne befagyasztva a jogállamisági eljárások miatt.
Éppen ezért jelentette be Ursula von der Leyen az Európai Parlamentben, hogy javaslatokat dolgoznak ki az uniós források – köztük a zárolt támogatások – célba juttatására a tagállami kormányok bevonása nélkül. Halmai szerint: „Elsősorban az Orbán-kormányt érinti ez a szabályrendszer, ha majd megszületik, de minden olyan más tagállamot is, amelyikben ilyen problémák felmerülnek a jövőben.”
A szakértő szerint az új rendszer jogi formája sem mellékes. Ha jogszabály születik, azt a tagállamokból álló tanácsnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. Viszont, ha az Európai Bizottság hatáskörében marad a források átcsoportosítása, ehhez nem lesz szükség további jóváhagyásra.
A javaslatok között szerepel az irányító hatóság szerepének átruházása civil- és szakmai szervezetekre, vagy olyan félig független szervekre, mint az Európai Beruházási Bank. Az üggyel kapcsolatban kerestük a Fidesz európai parlamenti delegációját, de adásunkig nem kaptunk választ.