Nagyvilág

„Sokan hibáztatnak engem” – Megszólalt Macron a lemondásáról

ATV.hu
Hirdetés

Emmanuel Macron francia elnök csütörtök esti televíziós beszédében kijelentette, hogy kitölti elnöki mandátumát annak 2027-ben esedékes lejártáig. Macron ezt azután közölte, hogy Michel Barnier kormányát szerdán megbuktatta a parlament, ami után több vezető politikus is az államfő lemondását követelte.  

Hirdetés

„Az Önök által demokratikusan rám bízott mandátum öt évre szól, és én azt a végéig fogom gyakorolni” – mondta az elnök. Hozzátette, hogy a következő napokban új miniszterelnököt nevez ki, akit egy kislétszámú, a közérdeket szolgáló kormány megalakításával bíz meg.  

Válság az előrehozott választások után  

Macron elismerte, hogy a politikai válság a júniusi európai parlamenti választások után kezdődött, amikor váratlanul feloszlatták a Nemzetgyűlést. Az új választások kiírása értetlenséget váltott ki az országban.  

„Sokan hibáztattak engem ezért a döntésért, és tudom, hogy sokan továbbra is a szememre hányják. Ez tény, és ez az én felelősségem” 

– jelentette ki Macron. Ugyanakkor megvédte a döntést, és élesen bírálta a szélsőbaloldali és szélsőjobboldali képviselőket, akik szerinte csak válságot akartak előidézni a költségvetési megszorításokra hivatkozva.  

„Nem az emberek érdekében cselekedtek”  

Macron külön is kitért a bizalmatlansági indítvány megszavazására, amely szerinte nem a francia emberek érdekeit szolgálta.  

„Miért viselkedtek így ezek a képviselők? Nem önökre gondolnak, a hónap végi nehézségeikre, az önök terveire. Csak egy dologra gondolnak: az elnökválasztásra. Siettetik azt cinizmussal és káoszkeltéssel” – mondta az államfő.  

A radikális baloldali Engedetlen Franciaország már a szavazást megelőzően Macron lemondását követelte, míg az elnök határozottan visszautasította a felelősség áthárítását.  

„Soha nem fogom átvállalni mások felelőtlenségét, különösen nem a parlamenti képviselőkét, akik tudatosan döntöttek úgy, hogy a karácsonyi ünnepek előtt néhány nappal megbuktatják Franciaország költségvetését és kormányát” 

– hangsúlyozta.  

Költségvetési válság küszöbén  

Az elnök szerint az új kormánynak elsődleges feladata a költségvetés stabilizálása lesz. A 2024-es tervek érvényesek maradnak 2025-re is, és Macron reméli, hogy a parlament többsége támogatja majd az intézkedéseket.  

Egy külön törvényt is benyújtanak december közepe előtt, amely garantálja a közszolgáltatások és az ország működésének folyamatosságát. A francia államháztartási hiány idén meghaladhatja a GDP 6 százalékát, és sürgős intézkedésekre van szükség, hogy 2024-ben elérjék az 5 százalékos célt.  

Megosztott közvélemény  

Az RTL megbízásából készült közvélemény-kutatás szerint a franciák 53 százaléka helyesli a Barnier-kormány megbuktatását, de 82 százalékuk aggódik a helyzet következményei miatt. A piacok azonban nyugodtak maradtak: a párizsi tőzsde enyhe emelkedést mutatott, bár a Moody’s hitelminősítő figyelmeztetett, hogy a kormány bukása veszélyezteti az államháztartás konszolidációját.  

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek