Lavrov élesen bírálta a Nyugatot, mondván, hogy felelősek lehetnek egy „forró kelet-nyugati konfliktus” kialakulásáért. A találkozón Lavrov jelenlétét több ország diplomáciai bojkottal fogadta: az ukrán, lengyel és cseh külügyminiszter elhagyta a termet. Bár az EBESZ egyik fő célja a keleti és nyugati tömbök közötti párbeszéd, a szervezet súlyos válságban van, amit az orosz obstrukciós magatartás tovább mélyít. Lavrov EU-s szankciós listán szerepel, de Máltára vízumot kapott, hogy „nyitva maradjanak egyes kommunikációs csatornák”. Az eseményen Antony Blinken amerikai külügyminiszter is részt vett, de közvetlen találkozóra nem került sor. Az EBESZ alapfeladatainak ellátását – így a közvetítést és konfliktusmegelőzést – az orosz vétók és a költségvetési patthelyzet továbbra is akadályozzák.
Anton Bendarzsevszkij biztonságpolitikai szakértő a közösségi oldalán értékelte a helyzetet. Mint írta: Valahogy nem látszik az a hatalmas európai tiltakozás, amely Szergej Lavrov orosz külügyminiszter útját venné körül a teljeskörű orosz agresszió óta történt első EU-s útján. A sajtó is a körülményekhez képest egészen csendesen kezelte a helyzetet. Történt ugyanis, hogy december 5-én Szergej Lavrov megérkezett Máltára.
A dolog két szempontból is rendhagyó. Málta ugye az Európai Unió egyik tagállama. Lavrov pedig rajta van az Európai Unió szankciós listáján 2022. februárja óta. Vagyis a háború 2022-es kirobbanása óta most először érkezett orosz külügyminiszter egy EU-s országba.
Anton Bendarzsevszkij hozzá tette, hogy jogilag Lavrov és Vlagyimir Putyin helyzete speciális: rajta vannak az EU-s szankciós listán, és az EU 2014-ben (Krím-félsziget orosz megszállása után) hozott szankciós rendeletének az első cikkelye rendelkezik arról, hogy az EU tagországainak mindent meg kell tennie azért, hogy „Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának megsértéséért felelős személyek ne jussanak el az EU területére. Ugyanakkor ahogy említettem, Putyin és Lavrov, bár a szankciós listán vannak, kivételt képeznek, és ha a szükség úgy kívánja, akkor elméletben nincsenek kitiltva az EU-ból.
Mégis, a gyakorlat és az elmélet nem mindig egyezik, és Lavrov utoljára még a háború előtt, 2021. decemberében járt az EU területén. Ahogy most is, három éve is az EBESZ fórumára érkezett, akkor Stockholmba. 2022. szeptemberében az EBESZ csúcs Varsóban volt, Varsó pedig nem engedte be Lavrovot. Tavaly Észak-Macedóniában tartották, amely nem EU tag, így oda gond nélkül elutazhatott az orosz külügy vezetője.
A másik érdekesség az orosz repülőgép érkezésére vonatkozik. Lavrov orosz kormánygéppel érkezett Máltára, miközben elméletben az orosz repülőgépek 2022. februárja óta ki vannak tiltva az EU légteréből. És talán a lényeg: Máltában megtörtént a precedens, közel három évvel a háború kirobbanását követően. Lavrovot a következő hónapokban több más nyugati fővárosban is fogadhatják majd
– fogalmazott a biztonságpolitikai szakember.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)