A Rágalmazásellenes Liga szerdán közzétett tanulmánya szerint a zsidó és izraeli-amerikai állampolgárok jelentős megkülönböztetéssel kénytelenek szembenézni a munkaerőpiacon.
Az ADL adatai szerint a zsidó származású amerikai álláskeresőknek 24 százalékkal több erőfeszítést kell belefektetniük az álláskeresésbe, ugyanis ennyivel több időbe telik, míg pozitív választ kapnak egy jelentkezésükre, ellentétben a többi amerikai állampolgárral, hiába jelentkeznek ugyanarra az állásra. Az izraeli-amerikai állampolgároknak még nehezebb dolguk van, nekik 39 százalékkal több pályázatot kellett elküldeniük a sikerhez – írja a Jewish News Syndicate.
„Félreérthetetlen bizonyítékunk van a munkaerőpiacon tomboló antiszemita diszkriminációra” – fogalmazott Jonathan Greenblatt, az ADL vezérigazgatója.
„A növekvő antiszemita incidensek és az antiszemita vélemények megugrása mellett ez a tanulmány is rávilágít arra, hogy a munkaerőpiacon is nagyon oda kell figyelni a zsidó- és Izrael-ellenes előítéletekre, hogy mindenki számára megfelelő munkakörnyezetet tudjunk teremteni”.
Az ADL Bryan Tomlint, a California State University közgazdászprofesszorát kérte fel, hogy teljesen azonos jelentkezéseket küldjön be egy online adminisztratív munkára. A jelentkezések teljesen egyformák voltak, néhány alapján azonban sejteni lehetett, hogy a jelentkező zsidó vagy izraeli állampolgár. Tomlin közel 3000 jelentkezést küldött el, amelyek teljesen egyformák voltak, a képeket és a szöveget tekintve is – egyedül a pályázók nevében és néhány apróságban tértek el, amelyekből arra lehetett következtetni, hogy a jelentkezők zsidó származásúak.
„Egy ilyen jellegű tanulmány nélkül nehéz, ha nem lehetetlen bizonyítani, ha valakit a vallása vagy a származása miatt ér hátrányos megkülönböztetés a munkaerőpiacon” – jelentette ki Tomlin. „Ez a vizsgálat is azt bizonyította, hogy az amerikai zsidók nem a képzettségük, hanem pusztán csak a származásuk miatt esnek el lehetőségüktől”.
A tanulmány megjegyzi, hogy a vizsgálat csak az adminisztratív állásokra szorítkozott, ezért az „nem ismert, hogy ez mennyire jellemző más piacokra”.