A Finnország nyugati partján fekvő Eurajokiban található földalatti alagútba mintegy 4000 generációnyi ember nem teheti majd be a lábát – írja a The Sun.
Az ország ugyanis közel 1 milliárd dolláros költséggel megépítette a kiégett nukleáris fűtőelemek első temetőjét.
Az Onkalo nevű telephelyet „az egész világ számára modellként” ajánlják, amikor a nukleáris energia fenntartható tárolásáról van szó.
Néhányan olyan szerencsések voltak, hogy a bezárás előtt bejárhatták a történelmet jelentő létesítményt, mint például Erika Benke, a BBC újságírója, aki végig járta a földalatti alagutat.
A csoport biztonsági ruházatot kapott, többek között nyomkövetővel ellátott sisakot, majd egy biztonsági kapun keresztül vezették őket a szűk és sötét szervizalagútba.
15 percen át ereszkedtek le a sziklába, hogy eljussanak az 500 méter mélyen fekvő szervizállomáshoz, ahonnan a 4 kilométeres alagút nyílik, amelyben a kiégett nukleáris hulladékot egy öntöttvas- és rézhengerbe helyezik, majd bentonit agyagba burkolják, hogy lezárják a lezárt tartályt.
Az atomtemetőt a tervek szerint 2025-ben feltöltik, és utána legalább 100.000 évre lezárják, kérdés, ki fogja majd a határidő lejárta után kinyitni a tárnát.