Egyszer csak előbukkannak a semmiből, és egyre több van belőlük. A víznyelők kör alakúak, átlagosan húsz méter mélyek és negyven méter szélesek, halálos csapdák, embernek és állatnak egyaránt. Közép-Anatóliában, a konyai régióban a víznyelők egyre közelebb kerülnek a lakott területekhez. Például Fatih Sik tanyájához. Nyáron alig 100 méterre az otthonától az egyik répa földjén nyílt meg hirtelen a föld.
„Tényleg azt hittem, hogy itt az apokalipszis. Éppen imára hívott a müezzin, amikor a föld alól dübörgő zajt hallottunk. Először nem is értettük, honnan jön. Aztán láttam, hogy megnyílik a föld, és egy vízsugár lövell a levegőbe” – mesélte a török gazda.
Most a konyai Selçuk Egyetem szakértői vizsgálják a helyszínt.Felmérik a keletkezett lyukat, de mire végeznek az egyik helyen, mehetnek is a másikhoz. Csak ebben a régióban több mint 2500 mélyedés van. Fetulla Arik geológus szerint az ilyen víznyelők egyáltalán nem szokatlanok a régióban.
Ezen a területen a 2000-es évek eleje óta jelentősen csökken a talajvíz. Ennek okai az aszály, az éghajlatváltozás és a földek túlzott öntözése. Kezdetben a talajvízszint fél vagy legfeljebb egy méterrel csökkent, mostanra ez a több métert is elérte.
A Fatih Sikhez hasonló károsultak állami segítségre egyelőre nem számíthatnak. A hatóságok csak figyelmeztető táblákat helyeznek ki, és kerítéssel kerítik el a gödröket. De a hatékony vízgazdálkodásról nem gondoskodnak. Fatih azt mondja, így kénytelen továbbra is talajvízzel öntözni a földjeit, ami újabb gödrök kialakulásához vezethet. A gazda kétségbe van esve.
„Hiába is próbálom elmagyarázni, hogy min megyünk itt keresztül, nem találom a szavakat. Tényleg nagyon nehéz helyzetben vagyunk” – fogalmazott.
Halálos áldozatokat még nem követeltek a gödrök, de a tudósok szerint ez bármikor megváltozhat. A lyukak egyre gyakrabban jelennek meg utak és vasútvonalak mentén is. Ez azt jelenti, hogy egyre veszélyesebbek, nemcsak az emberek életére, hanem a kritikus infrastruktúrára nézve is. Közép-Anatólia valamikor Törökország fő gabonatermő vidéke volt. De hogy a jövőben lehet-e itt még biztonságosan növényeket termeszteni, az bizonytalanabb, mint valaha.