Nagyvilág

Szeretne boldog lenni? Itt a bizonyított recept

ATV.hu
Hirdetés

Bár különböző embereket különböző dolgok tesznek boldoggá, az ENSZ boldogságjelentése alapján úgy tűnik, a finnek tudhatnak valamit, ugyanis Finnország immár hetedik éve vezeti ezt a listát. A Deutsche Welle riportere Helsinkiben finn boldogságnagykövetek segítségével próbálta meg kideríteni a titkot.

Hirdetés

Az öt és félmilliós Finnországot egymás után hetedszer is a világ legboldogabb országának választották. De vajon mitől olyan boldogok a finnek? Néhány válasz, amit csípőből rávágnak: „A szaunázás boldoggá tesz. Az emberek itt barátságosak és segítik egymást. Biztonságban élünk. A finnek lazák, és nem vesznek semmit túl komolyan.”

Ha úgy tesszük fel a kérdést, „Vajon mi olyan különleges a finn életmódban?”, a válasz a sisu.

A sisu (ejtsd: sziszu) szó szerinti jelentése: „belső”. Egy finn metaforikus kifejezés, amely a finn nemzeti felfogást, a bátorságot, elszántságot, és a sikertelenség ellenére is kitartó ösztönt jelent. Az erre épülő filozófia és életmód segít átlendíteni magunkat a nehéz helyzeteken, elviselhetővé, sőt örömtelivé teheti a kényelmetlen szituációkat.

Deutsche Welle stábja három finn boldogságnagykövettel találkozott, hogy megtudják, mi is a finn boldogság titka.

Az első mentor Lena Salmi. A volt sportújságíró 71 évesen is nagyon aktív. Az úszás és a falmászás mellett imád robogózni, graffitizni és gördeszkázni is. Ez utóbbi már 60 éves kora felett lett a szenvedélye. Léna receptje a boldog élethez: „Sose aggódj amiatt, hogy mások mit gondolnak, és csinálj olyan dolgokat, amelyek érdekelnek. Ez a legfontosabb. És ha nem sikerül valami? Csinálj valami mást. És ne csak otthon ücsörögj a kanapén, főleg idősebb korodban, hanem mozdulj ki otthonról.”

Az ENSZ boldogság jelentésében Finnország a jó életkörülmények miatt is magas pontszámokat kapott. A finnek többsége megfelelő jövedelemmel rendelkezik, erős a szociális rendszer, nagy a szabadság és nagyon alacsony a korrupció. Az emberek itt bíznak a kormányukban és az intézményeikben.

A riportban megszólaltatott második boldogságnagykövet, Tero Kujtunen kerámiákat készít. „Finnországban nagyon fontos a formatervezés. Azt szeretem a kerámiában, hogy nagyon meditatív, csak az alkotásra koncentrálsz, és nem gondolsz közben semmi másra, nem vagy online, nem nézed a híreket, nem azon gondolkodsz, mi történik a világban, csak arra az egy dologra koncentrálsz, amit a kezeddel csinálsz. Hasonló, mint a sütés, a kötés vagy a főzés, hogy létrehozol valamit a semmiből. Szerintem ez nagyon kielégítő és boldoggá tesz, legalábbis engem”, mondta a keramikus a riportban.

Visszatérve a sisura: „Az egész arról szól, hogy elég tökös vagy-e száguldani a kanyarban, hogy nem adod fel, csak folytatod, és hiszel abban, hogy jó lesz”, mondta egy találomra megszólított járókelő.

A harmadik boldogságnagykövet Luka Balach konyhafőnök. Luka két üzlettársával együtt három éttermet üzemeltet Helsinkiben. A finom ételek mellett arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy fenntarthatóak legyenek, és minél kevesebb szemetet termeljenek. „A főzés számomra azt jelenti, hogy családokat vagy olyan embereket ültetünk egy asztalhoz, akiket szeretünk, és ők aztán együtt boldog emlékeket generálnak. Tehát az ételnek kifejezetten nagy hatása van a boldogságra. A boldogság mindenkinek kicsit mást jelent, és sok módja van, hogy megtaláljuk, de ha hű maradsz önmagadhoz, ha szereted, amit csinálsz, és ha megosztod másokkal a szép pillanatokat, akkor jó eséllyel boldog leszel” , mondta a riportban a boldogságnagykövet.  

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek