Nagyvilág

Miért drágul brutálisan az arany, és megéri-e még beszállni?

ATV.hu
Hirdetés

Nem új jelenség, hogy válság idején megnő a kereslet az arany iránt. A nagyobb kereslet magasabb árakat hoz magával, de olyan mértékű aranyáremelkedést, mint amit az elmúlt hónapokban láttunk, rég nem látott a világ. Az arany jelenleg drágább, mint valaha. Egy uncia, vagyis 31 gramm arany már több mint 2500 euróba, azaz több mint egymillió…

Hirdetés

Az arany drágább, mint valaha, olyan sokat vesznek belőle, mint még soha. A nemesfém ára 2024 eleje óta robbanásszerűen megugrott. De vajon miért? Hogy megértsük, mi történik valójában, néha az a legjobb, ha kizárunk néhány lehetőséget. A geopolitikai kockázat például nem tudja megmagyarázni a jelenséget. Amikor ugyanis az izraeli Hamász-konfliktus elkezdődött, az arany ára alig mozdult el.

Az arany legnagyobb vásárlói általában a központi bankok, amelyeknek a pénzügyi stabilitást kellene biztosítaniuk. Ezúttal azonban úgy tűnik, más a helyzet. Az év eleje óta több mint 30 százalékkal emelkedtek az árak. Ez a kamatcsökkentési várakozások, a geopolitikai kockázatok, valamint a központi bankok és az ázsiai magánbefektetők, elsősorban a kínai magánbefektetők erőteljes keresletéből adódott.

Az arany ára sokszor változik, de olyan folyamatos és meredek emelkedést, mint a mostani, nem láttunk az elmúlt években. Egy uncia arany ára már 2500 euró, vagyis egymillió forint fölött van.

Fontos, hogy az aranyra biztosításként tekintsünk a portfóliónkban, mert az aranynak számos előnye van. Mindenekelőtt alacsony korrelációval rendelkezik, más eszközosztályokkal. Sőt, egyes esetekben negatív korrelációval. Ez azt jelenti, hogy amikor nehezebb idők jönnek és sok eszközosztály nyomás alá kerül, akkor az arany ragyoghat.

Vagyis olyan nehéz időkben is, mint amilyen egy háború, egy világjárvány vagy az infláció. De az arany valóban mindig biztonságos menedék? „Nos, a kétezer évnyi adatot áttekintő kutatásom azt sugallja, hogy ez nem feltétlenül így van. A lehető legrosszabb hónapban, amikor a Covid globális járvánnyá vált, a tőzsde esett, a Bitcoin ára esett, akkor az arany ára is esett” – fogalmazott Campbell R. Harvey, a Duke Egyetem pénzügyi professzora.

Ezúttal azonban úgy tűnik, hogy a magas infláció nemcsak a központi bankokat, hanem az alapokat és a magánbefektetőket is az arany felé terelte.

„Valami más is történik, ez pedig a dollármentesítés, amelyet Kína folytatni akar. Az amerikai dollárra támaszkodnak, és egy alternatív tartalékot akarnak. És úgy tűnik, hogy az arany az” – tette hozzá a professzor.

A nemesfém Kína devizatartalékainak mindössze 4,6%-át teszi ki. Összehasonlításképpen Indiában ez az arány majdnem kétszeres, Németországban pedig 70 százalék körüli.

„Hosszú távon azt várnám az arany árától, hogy folyamatosan emelkedni fog, mert a pénz leértékelődése is folytatódni fog. Úgy véljük, hogy az arany ára az év végére enyhén 2300 dollárra csökken unciánként, de ez még mindig jelentősen magasabb szint, mint az év elején” – mondta Jochen Stanzel, a CMC Markets vezető piaci elemzője.

Még ha az arany reálára magas is, a Kínában zajló események miatt ez lehetőséget ad az arany árának emelkedésére. Az arany iránti kereslet valószínűleg megmarad, még ha az amerikai választások hatására az árfolyam kissé vissza is esik, szakértők szerint 2025-re meghaladhatja a 2800 eurós, vagyis a több mint 1 millió 100 ezer forintos szintet.

Figyelmeztetés: A cikk kizárólag tájékoztató jellegű, és a tények bemutatására szolgál. Nem minősül befektetési tanácsnak, és nem célja senkit semmilyen irányban befolyásolni. Mielőtt bármilyen pénzügyi döntést hozna, konzultáljon szakértővel!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek