Vannak, akik szerint az emberek (és sok más faj) kihalása fenyeget a, mások úgy vélik, hogy az emberek intelligencia által vezérelt kiborgokká asszimilálódnak.
De nem minden elmélet ilyen komor, amikor az emberiség sorsát egy egységes (vagy egyesített) mesterséges intelligencia dominálta világban vizsgálják.
A The Quarterly Review of Biology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy a mesterséges intelligencia milyen sokféleképpen változtathatja meg a fizikai, biológiai és társadalmi környezetet, és ez miként befolyásolhatja a természetes szelekciót.
Az jól ismert, hogy a természetes szelekció elkerülhetetlen következménye az egyedek közötti szaporodás genetikai különbségei.
A tanulmány szerint a mesterséges intelligencia egyik következménye az emberi fejlődésre az agy összezsugorodása. Ez nem jelent feltétlenül elbutulást, egyszerűen csak természetes reakció lehet arra, hogy sokkal kevesebb adatot és információt kell „a fejünkben” tárolni.
A kutatók szerint hasonló folyamat már lejátszódott az írás kialakulása során, aminek következtében az emberek szintén rögzíteni tudták külső eszközökön az ismereteiket.
A kisebb agy előnyei közé tartozik a kutatás szerint a biztonságosabb szülés mind az anya, mind az újszülött számára. És mivel a számítógépek és a mesterséges intelligencia egyre nagyobb nyilvántartásokat és tudástárakat tartanak, az emberiség még mindig képes lesz figyelemre méltó, intelligencia által vezérelt dolgokat tenni… amíg hozzá tud férni a mesterséges intelligenciához – állítja a beszámoló.
A digitális tér azonban veszteségekkel jár a személyes kapcsolatok terén, így a következő generációs kevesebb társadalmi kölcsönhatást tapasztalnak meg, és ez negatívan hathat az érzelmi életükre – figyelmeztetnek a kutatók.