Nagyvilág

„Ukrajna elfáradt” – Kijev hibát követett el, hogy a legjobbjait Oroszországba küldte harcolni?

ATV.hu
Hirdetés

Az Egyesült Államok után Franciaország is engedélyezte Ukrajnának, hogy a nagy hatótávolságú rakétáit bevesse orosz földön is. Közben az oroszok egyre intenzívebben lövik az ukránokat és az észak-koreai katonák után jemeni fegyveresek is érkezhetnek az ukrán frontra. Az Egyenes Beszéd vendége volt Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.

Hirdetés

Franciaország az Egyesült Államokat követve engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú rakétáit orosz területeken is bevesse. Ez jelentős lépés a konfliktus eszkalálódásában. Eközben az orosz csapatok intenzívebb támadásokat hajtanak végre Ukrajna különböző területein, különösen a Donbasz déli részén. Az ukrán védelem fokozatosan kimerülni látszik, és több stratégiai jelentőségű város – például Kupjanszk – ostroma kritikus szakaszba lépett.

Demkó kiemelte, hogy az orosz előrenyomulás mögött részben Ukrajna kimerülése áll, valamint az, hogy a kurszki hadműveletekhez a legjobb ukrán dandárokat irányították át, gyengítve a Donbasz védelmét.

„Elfáradt Ukrajna, illetve a kurszki hadművelettel a legjobb dandárjaikat beküldték Oroszországba. Ott sikereket értek el, viszont nem a Donbaszban vannak. Tehát volt egy ukrán, szerintem politikai alapú akció, ami elején sikeres volt, mostanra pedig nagyon nehéz helyzetben vannak Kurszkban az ukránok” – fogalmazott Demkó.

Közben a hírek szerint az oroszok Észak-Koreától és Jementől is kapnak támogatást. Észak-koreai tüzérségi eszközök és lőszerek már bizonyítottan megérkeztek Oroszországba, de az ottani katonák közvetlen harci részvétele továbbra is bizonytalan.

A beszélgetés során az atomfegyverekkel kapcsolatos fenyegetések is szóba kerültek. Oroszország demonstrálta interkontinentális rakétáinak képességeit, miközben Ukrajna ATACMS rakétákkal hajt végre csapásokat. Demkó szerint az orosz rakéták bevetése inkább PR-akció, mintsem valós katonai lépés.

Donald Trump közelgő visszatérése a nemzetközi politika színpadára jelentős változásokat hozhat. Mindkét fél igyekszik javítani pozícióját az esetleges béketárgyalások előtt, de Trump konkrét ajánlata és az orosz-ukrán reakciók még ismeretlenek.

A műsor másik jelentős témája a közel-keleti konfliktus volt. A friss hírek szerint Izrael és a Hamász között két hónapos tűzszünet léphet életbe, amely reményt adhat a fegyverek elhallgatására. Demkó szerint azonban a tűzszünet csak ideiglenes megoldás lehet, mivel a Hamász és a Hezbollah katonai szervezeteit nem lehet teljesen felszámolni.

Izrael a katonai fölényét már bizonyította, különösen a Hezbollah elleni csapásokkal, de a palesztin-kérdés hosszú távú megoldása továbbra is távoli. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek